Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft po cichu pozbawił Menedżer urządzeń w Windows 10 ważnej funkcji
Wtorek, 11 Sierpień 2020 13:41, Wpisany przez Anna Borzęcka
menedzer urzadzen sterowniki
O jaką funkcję chodzi?


Funkcja instalacji sterowników w Windows 10


Na urządzeniach z systemem Windows 10 wszelkiego rodzaju sterowniki można pobierać i instalować na wiele sposobów – ręcznie lub automatycznie. W tym celu można korzystać z programów producentów sprzętu, osobiście wyszukiwać sterowników w sieci, a także używać Menedżera urządzeń. To powiedziawszy, okazuje się, że Menedżer urządzeń właśnie został przez Microsoft z pewnych funkcji związanych z instalacją sterowników okrojony. Nie jest to jednak zła wiadomość.

Jak wiadomo Menedżer urządzeń w Windows 10 pozwala na wyszukanie aktualizacji sterownika dla dowolnego zainstalowanego urządzenia. Wystarczy kliknąć na nazwę urządzenia i wybrać opcję „Aktualizuj sterownik”. Wówczas naszym oczom ukazuje się okienko z dwiema opcjami do wyboru – pierwsza pozwala wyszukać sterowników w trybie automatycznym, a druga -ręcznym. Jeszcze do niedawna w ramach wyszukiwania automatycznego system przeszukiwał i sam komputer, i Internet (a w zasadzie serwery Microsoftu), natomiast teraz przeszukuje sam komputer.

windows-menedzer-urzadzen
Menedżer urządzeń nie pozwala już na wyszukiwanie sterowników w sieci. | Źródło: mat. własne

Brak funkcji aktualizowania sterowników w Menedżerze urządzeń? Co teraz?Osoby przyzwyczajone do aktualizowania sterowników za pośrednictwem Menedżera urządzeń mogą poczuć się nieco zagubione. W końcu, zmiana nie została przez Microsoft w żaden sposób ogłoszona, a wprowadzona po cichu, w jednej z ostatnich aktualizacji.

Co ważne, Microsoft wcale nie pozbawił użytkowników systemu Windows 10 możliwości automatycznego wyszukiwania sterowników dostępnych w sieci. Ta funkcja po prostu została przeniesiona – do usługi Windows Update.

Od teraz, aby sprawdzić, czy dla naszych sterowników dostępne są jakiekolwiek aktualizacje, należy udać się do opcji usługi Windows Update (Ustawienia -> Aktualizacje i zabezpieczenia -> Windows Update), a następnie kliknąć w napis o treści „Wyświetl aktualizacje opcjonalne”. Jeżeli jakiekolwiek sterowniki będą wymagać aktualizacji, dokładnie w tym miejscu wyświetli się o tym stosowna informacja. To właśnie z poziomu tego miejsca będzie można też pobrać samą aktualizację - jej instalacja wykonana zostanie w sposób automatyczny.

windows-update-opcjonalne
Teraz dostępne aktualizacje dla sterowników można znaleźć w usłudze Windows Update. | Źródło: mat. własne

Przenosząc opcję wyszukiwania sterowników w sieci z Menedżera urządzeń do usługi Windows Update Microsoft zdecydowanie ten proces uprościł. Już nie trzeba wyszukiwać tych sterowników odrębnie dla każdego urządzenia. To dlatego, że w Windows Update sterowniki odnajdowane są od razu dla wszystkich urządzeń. Oczywiście, użytkownicy nadal mogą wybrać, dla jakiego sprzętu sterowniki zainstalować, a dla jakiego nie.

Źródło: Windows Latest