Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft nie pozwoli usunąć nowego Edge z Windowsa 10. To już przesada
Niedziela, 09 Sierpień 2020 15:57, Wpisany przez Piotr Malinowski
microsoft edge googld 11
Tak nie powinno być.

Microsoft ma pełne prawo reklamować swoją nową przeglądarkę w systemie Windows 10 i zachęcać do niej użytkowników. Obydwie usługi należą do giganta z Redmond, więc takie postępowanie jest w pełni zrozumiałe. Problem pojawia się w momencie, gdy zachęta zamienia się rozkaz.

Nie miałem nic przeciwko, gdy na moim komputerze pojawił się nowy Microsoft Edge. Ba! Nawet przetestowałem tę przeglądarkę i byłem miło zaskoczony. Nie zamierzam jednak na dłuższą metę przesiadać się z Google Chrome, więc platformę od Microsoftu po prostu usunąłem. Niezmiernie zirytował mnie więc fakt, że tak czy siak zostanę zmuszony do posiadania na swoim komputerze czegoś, czego nie chcę.

Zobacz również: Microsoft Edge nie pozwalał używać wyszukiwarki od Google

„Po co dramatyzujesz? Pewnie to jakieś plotki” – w myślach części osób być może pojawiło się to pytanie. Niestety nie, koncern opublikował oficjalne oświadczenie nazwane po prostu – „Brak możliwości odinstalowania Microsoft Edge”.

Jak możemy wyczytać na stronie pomocy:

Rozpoczynając w styczniu publiczne wdrażanie Microsoft Edge, etapowo przenieśliśmy klientów systemu Windows do nowej wersji przeglądarki. Pragniemy upewnić się, że wszyscy użytkownicy oprogramowania Windows posiadają najnowszą usługę Microsoft Edge ze względu na oferowaną przez nią wydajność, prywatność, ochronę, produktywność oraz funkcje wsparcia.

Nowa wersja Microsoft Edge daje konsumentom pełną kontrolę nad opcją importu danych zapisanych w starszej odsłonie przeglądarki. Najnowsza wersja Microsoft Edge zawarta jest w aktualizacji systemu Windows – z tego też powodu opcja jej odinstalowania lub użycia starszego wariantu Microsoft Edge nie będą dłużej dostępne.

Ostatnie zdanie jest dosyć wymowne i nie pozostawia żadnych złudzeń. Na szczęście niektórzy użytkownicy odkryli już nieoficjalny sposób na obejście decyzji Microsoftu.

Microsoft Edge - jak usunąć?


W celu usunięcia przeglądarki należy wejść do folderu, gdzie znajduje się plik "setup.exe" Microsoft Edge. U mnie jest to: C:\Program Files (x86)\Microsoft\Edge\Application\84.0.522.52\Installer.

microsoft edge 1 odinstalowanieŹródło: wł.

Następnie zaznaczamy wcześniej wspomniany element, klikamy w przycisk "Plik' oraz wybieramy opcję "Otwórz program Windows PowerShell", a potem "Otwórz program Windows PowerShell jako administrator".

microsoft edge 1 odinstalowanie2Źródło: wł.

W otwartym oknie wywołujemy wiersz poleceń komendą cmd. Zatwierdzamy klawiszem "Enter", a następnie wpisujemy setup.exe –uninstall –system-level –verbose-logging –force-uninstall. Ponownie zatwierdzamy. Po chwili wszystkie pliki Microsoft Edge powinny zniknąć. 

microsoft edge 1 odinstalowanie5Źródło: wł.

Smuci niestety jednak sam fakt zmuszania użytkowników do instalacji Microsoft Edge.

Źródło i foto: Microsoft