Firefox naprawia jeden z najbardziej irytujących błędów

Piotr MalinowskiSkomentuj
Firefox naprawia jeden z najbardziej irytujących błędów
Oszustwa w sieci nie polegają wyłącznie na kradzieży danych czy instalacji złośliwego oprogramowania. Często mają jedynie irytujący charakter, który nie stanowi większego niebezpieczeństwa dla użytkownika. Mozilla postanowiła naprawić jeden z błędów w przeglądarce Firefox pozwalający właścicielom stron na zmylenie konsumenta.

„Zły kursor” – o co chodzi?


Mowa o błędzie „złego kursora”. Osoby odpowiedzialne za witryny mogły tworzyć sztuczne kursory myszy i tym samym utrudniać użytkownikom proste opuszczenie strony. Co ciekawe, badacze bezpieczeństwa zgłosili problem już na początku bieżącego roku.

Został on usunięty w zeszłym tygodniu wraz z premierą aktualizacji oznaczonej numerem 79.0. Na czym tak dokładnie polegał błąd? Zasadę jego działania możecie zobaczyć na poniższym materiale wideo. Odbiorca widzi wyłącznie swój kursor, lecz administrator strony zmodyfikował jego położenie przy wykorzystaniu luki. Tym samym trzeba naprawdę się napocić, by opuścić złośliwą kartę.


Pozornie problem może wydawać się dosyć błahy, lecz ma swoje uzasadnienie. Operatorzy witryn mogą dzięki niemu skutecznie zatrzymywać użytkowników dokładnie tam, gdzie tego potrzebują. Zdefiniowanie kursora w danym miejscu i kliknięcie przez konsumenta może np. doprowadzić do otwarcia kolejnego okna i nabijania czasu aktywności na witrynie, a w ostateczności do większych nieprzyjemności.

Dlatego też jeśli jeszcze nie zaktualizowałeś Firefoxa do najnowszej wersji, to teraz masz idealną okazję.


Firefox 79 – skąd pobrać?


Przeglądarkę w najnowszej wersji pobierzesz z naszej bazy danych:

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.