Instalki.pl » Aktualności » Software » LibreOffice 7.0 już oficjalnie. To największa aktualizacja od lat
Środa, 05 Sierpień 2020 19:33, Wpisany przez Piotr Malinowski
libreoffice 7 10Liczne nowości.

LibreOffice to jeden z najpopularniejszych darmowych pakietów biurowych dostępnych na rynku. Osoby z niego korzystające z pewnością ucieszą się na wieść, że w sieci pojawiła się stabilna wersja tegoż oprogramowania oznaczona numerem 7.0. Użytkownicy muszą być przygotowani na widoczne zmiany wizualne oraz poprawki we wszystkich usługach wchodzących w skład zestawu.

LibreOffice 7.0 – co nowego?


Deweloperzy wyszczególnili kilka kluczowych nowości mających na celu zachęcenie wszystkich do aktualizacji pakietu. Szczegółowy ich opis znajdziecie na stronie The Document Foundation.Odświeżony wygląd


Ilekroć widziałem zrzuty ekranu z LibreOffice, to miałem nieodparte wrażenie, że platforma ta zatrzymała się gdzieś w 2005 roku. Na szczęście w końcu nadszedł ten dzień, kiedy została ona przystosowana do obecnych standardów.

libreoffice 7.0 3Źródło: The Document Foundation

Interfejs został ulepszony m.in. poprzez wprowadzenie tematu ikon Sukapura (aktywowany on jest domyślnie w wersji na macOS), przez co prezentuje się przejrzyściej i schludniej. Nie zdecydowano się jednak na drastyczne zmiany pod względem umiejscowienia konkretnych funkcji. Dzięki temu użytkownicy nie są zmuszani do odkrywania poszczególnych programów na nowo.

Lepsza kompatybilność z plikami DOCX


Nie da się ukryć, że najwięcej osób korzysta z pakietu od firmy Microsoft. W wyniku tego istnieje odwieczny „konflikt” pomiędzy plikami tworzonymi w LibreOffice a próbą ich otworzenia w Wordzie. Zespół pracujący nad darmowym oprogramowaniem informuje, że w wersji 7.0 powinno być już pod tym względem znacznie lepiej.

libreoffice 7.0 1Źródło: The Document Foundation

Dokumenty o formacie DOCX będą bowiem od teraz zapisywane natywnie w trybie 2013/2016/2019 zamiast 2007. Jest to znaczny skok, który rozwiąże szereg problemów występujących przy potrzebie manewrowania nieco bardziej zaawansowanymi plikami.

Ulepszony silnik


LibreOffice powinien zacząć działać jeszcze szybciej i dynamiczniej reagować na komendy wydawane przez użytkownika. Wszystko dzięki wdrożeniu ulepszonego silnika Skia opracowanego przy współpracy z AMD. Twórcy obiecują płynniejsze uruchamianie się pakietu przede wszystkim na systemach Windows.

libreoffice 7.0 5Źródło: The Document Foundation

Co ciekawe, zdecydowano się również na implementację interfejsu programistycznego o nazwie Vulkan. Ma on jeszcze bardziej wspomóc wyżej wspomniany silnik w przetwarzaniu informacji na komputerach wyposażonych w nowsze karty graficzne.

Usprawniony format ODF


Natywny format ODF używany w LibreOffice został zaktualizowany właśnie do wersji 1.3. Dzięki tej nowości, konsumenci otrzymają możliwość np. składania cyfrowych podpisów. Wiąże się to również z implementacją szyfrowania danych bazującego na OpenPGP. Ma to na celu zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników.

libreoffice 7.0 2Źródło: The Document Foundation

Konsumenci mogą liczyć również na opcję zaawansowanego filtrowania elementów tekstu oraz śledzenia zmian.

Inne nowości


LibreOffice 7.0 to również funkcje niewidoczne na pierwszy rzut oka. Osoby chcące wykorzystać pakiet do „czegoś więcej” z pewnością będą zainteresowani rozszerzoną galerią kształtów. Znajdują się w niej teraz nowe grafiki strzał, diagramów oraz ikon. Obiekty wzbogacone zostały również o nowoczesne i minimalistyczne efekty wizualne.

libreoffice 7.0 4Źródło: The Document Foundation

Program Writer z kolei posiada nieco ułatwioną nawigację, dzięki czemu wszystkie najważniejsze elementy są jeszcze bardziej przejrzyste. Wspierany jest również połowicznie przezroczysty tekst, który ma dosyć szerokie zastosowanie. Ulepszono także m.in. system apostrofów.

libreoffice 7.0 6Źródło: The Document Foundation

Zaawansowani użytkownicy Calc niewątpliwie docenią skrót "Alt + =" pozwalający na szybkie zsumowanie wybranych liczb. Usprawniono ponadto system numerów losowych.

libreoffice 7.0 7Źródło: The Document Foundation

Impress & Draw w wersji 7.0 także wspierają tekst półprzezroczysty oraz – nareszcie – pozwalają na… eksportowanie plików PDF o znacznie większych rozmiarach.

libreoffice 7.0 8Źródło: The Document Foundation

Skąd pobrać LibreOffice 7.0?


Warto pamiętać, że LibreOffice 7.0 – mimo oficjalnej premiery – nadal znajduje się w fazie rozwoju. Wszystkie funkcje działają bez szwanku i są stabilne, lecz członkowie The Document Foundation zwracają uwagę na mogące pojawić się błędy.

Jeśli jednak Ci to nie straszne, to darmowy pakiet w wersji na systemy Windows, macOS oraz Linux możesz pobrać z naszej bazy danych: