Instalki.pl » Aktualności » Software » Linux Kernel 5.8 już jest. To największa aktualizacja od lat
Poniedziałek, 03 Sierpień 2020 16:12, Wpisany przez Maksym Słomski
Linux kernel
Rewolucja w Linuxie.

Linux Kernel 5.8 w wersji stabilnej został wydany i nie jest to wcale "jakaś tam" kolejna aktualizacja. Linus Torvalds poinformował, że to największa z poprawek jądra Linuxa od czasu Linux Kernel 4.9, wydanego w grudniu 2016 roku i okrzykniętego wtedy "największą aktualizacją w historii". Na linuksiarzy czeka całe zatrzęsienie nowości.

Do ostatniej chwili Linus Torvalds zastanawiał się czy udostępnić Linux 5.8-rc8, czy postawić na wersję stabilną. Klamka właśnie zapadła, Torvalds powiedział, że "nie było sensu czekać następnego tygodnia", a Linux Kernel 5.8 został udostępniony.

Linux 5.8 z mnóstwem innowacji


Torvalds mówił w czerwcu, że jądro Linuksa 5.8 jest ogromną poprawką przede wszystkim ze względu na mnogość drobnych zmian, które się na nią składają. "Zmodyfikowaliśmy około 20% wszystkich plików w repozytorium kernel source. 5.8 to prawdziwy przełom" - zapewniał wtedy Torvalds.

Miłośnicy otwartoźródłowego oprogramowania ucieszą się na wieść o zaktualizowanych sterownikach. Te dodają wsparcie dla nowych układów Adreno - 405, 640 i 650 oraz łatają luki Spectre. Novum są sterownik AMD Energy Driver dla procesorów Zen i Zen2, a także lepsza kompresja F2F2. Ojciec Linuxa zwraca uwagę także na poprawki RCU.

Względem poprzedniego wydania w Linux Kernel 5.8 zmieniono ponad 14 000 plików i dodano aż 800 000 linii kodu.

Linux 5.8 to pierwsze wydanie bez "rasistowskiego" kodu


Przypominam, że Linux Kernel 5.8 to pierwsze z wydań, któremu towarzyszy nowy, "tolerancyjny" język programowania. Jakiś czas temu Torvalds zatwierdził przełomową, inkluzywną terminologię dla kodu jądra Linuxa oraz jego dokumentacji. Deweloperzy od teraz muszą porzucić dotychczasowe pojęcia pokroju "master", "slave", "blacklist", "whitelist" i inne oraz zastąpić je alternatywami. Więcej na temat przeczytacie tutaj: Twórca Linuksa usuwa "rasistowskie" słowa z kodu i dokumentacji jądra systemu.

Źródło: Linus Torvalds