Instalki.pl » Aktualności » Software » Nowe menu Start w Windows 10 - zobacz jak włączyć je już teraz
Poniedziałek, 03 Sierpień 2020 10:59, Wpisany przez Maksym Słomski
nowe menu start jak wlaczyc
Nowy interfejs w Windows 10.

Nowe menu Start w Windows 10 już jest, a przynajmniej tylko dwa kroki dzielą Was od jego aktywowania. Nie, wcale nie chodzi o wzięcie udziału w programie Windows Insider. Z nowego interfejsu skorzystacie instalując jedną poprawkę opcjonalną i dokonując prostej zmiany w rejestrze systemu. Jeśli nie możecie się już doczekać aktualizacji planowanej na 11 sierpnia, która najprawdopodobniej wprowadzi nowoczesny wygląd menu na wszystkich komputerach, podejmijcie działanie już teraz.

Jak włączyć nowe menu Start w Windows 10?


Sprawa jest niezwykle prosta, o ile oczywiście korzystacie z najnowszej wersji systemu Windows 10 2004 (May 2020 Update). Wystarczy, że przejdziecie do menu Windows Update na swoim komputerze, a następnie klikniecie na hiperłącze o nazwie "Aktualizacje opcjonalne". Waszym oczom ukaże się poprawka oznaczona numerem KB4568831, której towarzyszy opis: "Podgląd aktualizacji skumulowanej dla systemu Windows 10 Version 2004 w przypadku systemów opartych na architekturze X64". Zaznaczcie ją, a następnie kliknijcie przycisk "Pobierz i zainstaluj".

opcj
Opcjonalna poprawka dla Windows 10, która pozwoli włączyć nowe menu Start. | mat. własne

Po krótkiej chwili łatka zostanie pobrana i zainstalowana. Będziecie musieli zrestartować swój komputer.

Po dokonaniu powyższej czynności, otwórzcie Notatnik lub dowolny inny edytor tekstowy - na przykład polecany przez nas NotePad++. Do treści pustego dokumentu wklejcie poniższą treść:

Windows Registry Editor Version 5.00
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FeatureManagement\Overrides\0\2093230218]
"EnabledState"=dword:00000002
"EnabledStateOptions"=dword:00000000

Teraz pozostaje Wam zapisać plik, najlepiej na pulpicie. Nadajcie mu dowolną nazwę, na przykład Menu Start.txt. Kliknijcie prawym przyciskiem myszy na plik i edytujcie jego nazwę - do frazy "Menu Start" dopiszcie ".reg" w taki sposób, aby nazwa pliku przed potwierdzeniem wyglądała tak: "Menu Start.reg". Gdy potwierdzicie edycję klawiszem Enter, plik zamieni się w plik rejestru systemu Windows. Kliknijcie w niego dwukrotnie i zaakceptujcie dodanie zmian do rejestru. Zrestartujcie komputer.

Uwaga: modyfikowanie rejestru systemu nie jest działaniem oficjalnie zalecanym przez Microsoft i dokonujecie go na własną odpowiedzialność.

Przypominam, tak wygląda obecne menu Start:

stare
Stare menu Start w Windows 10. | mat. własne

A tak wygląda nowe menu Start po dodaniu powyższego klucza do rejestru:

nowe menu start
Nowe menu Start w Windows 10, aktywowane dzięki poprawce i dodaniu wpisu do rejestru systemu. | mat. własne

No i jak Wam się podoba taka modyfikacja?

Nowe menu Start - co dokładnie się zmieni?


Czym różni się interfejs od obecnego? Przede wszystkim przeprojektowanymi kafelkami, które korzystają z wyśrodkowanych ikon Fluent Design, znajdujących się na ich pierwszym planie. Tło za sprawą gradientu dopasowuje się kolorystycznie do wyglądu pozostałej części Menu Start. Zauważcie, że na liście "ostatnio dodane" widnieć będzie ikona aplikacji pozbawiona ramki, naklejona na jasne lub ciemne tło. Obecnie znajduje się ona w "boxie".

"Odświeżamy menu Start za pomocą bardziej wygładzonego projektu, który usuwa jednokolorowe tylne panele za logo na liście aplikacji i nakłada jednolite, częściowo przezroczyste tło na kafelki. Ten projekt tworzy piękną scenę dla Twoich aplikacji, zwłaszcza ikony Fluent Design dla Office i Microsoft Edge, a także przeprojektowane ikony domyślnych aplikacji, takich jak Kalkulator, Poczta i Kalendarz, które zaczęliśmy wprowadzać na początku tego roku", czytamy w komunikacie Microsoftu.

Kolorystykę menu Start można personalizować


Aby dostosować wygląd menu Start do bieżącego obrazu tła w systemie, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na Pulpicie, wybrać opcję Personalizuj, a następnie przejść do zakładki Kolory. Tutaj powinna zainteresować Was sekcja "Wybierz kolor wiodący", gdzie należy zaznaczyć opcję "Automatycznie wybierz kolor wiodący z mojego tła". Teraz powinniście przewinąć zawartość okienka do sekcji "Pokaż kolor wiodący w następujących obszarach" i zaznaczyć "Menu Start, pasek zadań i centrum akcji". Voila! Dzięki temu zabiegowi kolorystyka interfejsu menu będzie zależna od wybranej tapety i prezentowała się będzie na przykład tak, jak na zdjęciu tytułowym niniejszego wpisu lub na grafice poniżej:

menu start nowe
Czyż nowe menu Start nie wygląda przepięknie? | mat. własne

Źródło: mat. własny, Microsoft