Instalki.pl » Aktualności » Software » Xiaomi znowu kopiuje Apple. Wygodna funkcja z iOS trafi do MIUI
Środa, 29 Lipiec 2020 11:04, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
Xiaomi Mi 10 3Warto czekać.

Inżynierowie Xiaomi od lat wzorują się na rozwiązaniach Apple. Doskonałym przykładem niech będzie tutaj centrum akcji w najnowszym MIUI 12, które opracowano na wzór rozwiązania z iOS 14. Takich przykładów jest naprawdę wiele i wygląda na to, że chińska firma nie zamierza zmienić kierunku działania.

Oczywiście kopiowanie od Apple ma swoje zalety. MIUI uchodzi za najlepszą i najbardziej dopracowaną nakładkę na Androida, którą użytkownicy doceniają przede wszystkim za estetykę i minimalizm. Z pewnością nie byłoby to możliwe gdyby nie inspiracja rozwiązaniami Apple.

Back Tap w iOS 14


Jedną z istotnych funkcji, jaka pojawiła się w iOS 14 jest Back Tap. Nazwa mówi niewiele, ale rozwiązanie to jest niezwykle użyteczne. W ustawieniach Dostępności na iPhone kryje się możliwość zdefiniowania określonych czynności po podwójnym lub potrójnym stuknięciem tyłu telefonu.

W ten sposób tył obudowy smartfona stał się kolejną powierzchnią dotykową. Co ważne, funkcja ta działa z praktycznie każdym skrótem, jaki znajdziemy w Shortcuts. Oznacza to, że użytkownicy iPhone mogą niezdefiniowany stuknięciem w tył obudowy sterować głośnością, zrobić zrzut ekranu, uruchomić asystenta głosowego, otworzyć centrum sterowania, itd.

Back Tap w iOS 14
foto. 9to5mac

Chcesz funkcje z iOS na Androidzie? Postaw na Xiaomi


Okazuje się, że twórcom oprogramowania z Xiaomi spodobała się funkcja Back Tap gdyż zaimplementowano ją w systemie MIUI 12 China Developer 20.7.27.

Zespół MIUI Polska wskazuje, że w systemie pojawiły się ustawienia związane z dotknięciem tyłu obudowy. Podobnie jak w iOS, możemy tutaj zdefiniować określone akcje po dwukrotnym i trzykrotnym dotknięciu z tyłu. W ten sposób można otworzyć aparat, panel powiadomień, centrum funkcji, wykonać zrzut ekranu czy włączyć latarkę.

Back Tap w MIUI 12 Beta
foto. MIUI Polska

W tej chwili trudno ocenić, na jakich urządzeniach Xiaomi będzie dostępna nowa funkcja zapożyczona z iOS. Możliwe, że tylko smartfony wyposażone w odpowiedni sensor będą wspierały Back Tap.

Źródło: MIUI Polska, 9to5mac