Chińskie aplikacje masowo banowane w Indiach. Na celowniku m.in. AliExpress

Piotr MalinowskiSkomentuj
Chińskie aplikacje masowo banowane w Indiach. Na celowniku m.in. AliExpress
{reklama-artykul}
Indie od dłuższego czasu mają na celowniku chińskie aplikacje. Według tamtejszego rządu wiele z nich zagraża bezpieczeństwu narodowemu i prywatności użytkowników. Podejrzenia te doprowadziły do początkowego zablokowania 59 aplikacji. Na liście znalazł się wtedy m.in. TikTok.

Koniec AliExpress w Indiach?

Jak donoszą najnowsze raporty, Indie nie planują na tym poprzestać. W miniony piątek zostało wydane specjalne rozporządzenia, na mocy którego zbanowano kolejne 47 usług powiązanych z Chinami. Mowa tu o chociażby TikTok Lite, Helo Lite, Sharelt Lite, Bigo Lite czy VFY Lite.

aliexpress koneic 1Źródło: AliExpress

Czy to koniec? Oczywiście, że nie. Indyjskie służby zajmują się teraz badaniem ponad 275 aplikacji pochodzących od chińskich deweloperów lub wydawców. Spis zawiera nie tylko lokalne platformy, ale także znane na całym świecie gry czy sklepy.

W najbliższym czasie z Indii może zniknąć chociażby AliExpress czy PlayerUnknown’s Battlegrounds: Mobile. Poza tym zabraknie kilkanaście programów od Xiaomi czy firmy Tencent. Sprawa jest więc dosyć poważna i coraz bardziej napięta. Zwłaszcza że większość podejrzeń tyczy się naruszeń dotyczących zasad udostępniania danych i obaw o prywatność.

Uznanie, że informacje o użytkownikach wysyłane są do Chin prowadzi do oskarżeń o „zagrożenia dla suwerenności i integralności Indii”. Masowe blokady aplikacji z Państwa Środka mogą doprowadzić więc do poważniejszych następstw. Oby nie.

Źródło: XDA-Developers / Foto. pixaby.com (geralt)

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.