Instalki.pl » Aktualności » Software » GitHub umieścił gigantyczne archiwum oprogramowania open source w arktycznym schronie
Sobota, 18 Lipiec 2020 12:01, Wpisany przez Maksym Słomski
arctic-vault
Tam przetrwa ono nawet apokalipsę.

Jeżeli przed 2 lutego tego roku umieściłeś na GitHubie swój projekt, bardzo prawdopodobne jest, że owoce Twojej pracy są teraz zamknięte w arktycznym skarbcu, gdzie przetrwają przynajmniej tysiąc lat. W ubiegłym roku platforma Microsoftu zapowiedziała, że przeniesie do tego skarbca całe archiwum wgranych na jej serwery open source’owych danych. Jak właśnie się dowiedzieliśmy, tak też zrobiła.

Ambitny projekt


Miejsce, do którego trafiły otwartoźródłowe linijki kodu z GitHuba to Arctic Vault Archive, skarbiec zlokalizowany 250 metrów w głąb arktycznej góry na archipelagu Svalbard. Na tym samym archipelagu umieszczono Globalny Bank Nasion, gdzie przechowywane są chociażby nasiona roślin jadalnych z całego świata. Obydwu tym konstrukcjom ocieplenie klimatu nie powinno zagrażać.

Omawiana inicjatywa jest częścią projektu Archive Program, który został zapowiedziany podczas konferencji GitHub Universe 2019. Ten sam program zakłada umieszczenie danych z platformy w wielu archiwach internetowych, na przykład Biblioteki Bodlejańskiej Uniwersytetu Oksfordzkiego.Informacje zachowane na długo


Zanim dane z GitHuba zostały umieszczone w schronie, najpierw zapisano je na rolkach taśmy pokrytej sproszkowanym tlenkiem żelaza.  Nośniki te mogą być odczytane i przez komputer, i przez człowieka (z pomocą szkła powiększającego), co może być przydatne w przypadku braku dostępu do zasilania. Co ważniejsze, takie rolki taśmy mogą przetrwać nawet tysiąc lat, w przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju dysków.

W sumie oprogramowanie z platformy Microsoftu zajęło 186 rolek taśmy. Mowa o 21 terabajtach skompresowanych danych, które stanowią kopię wszystkich otwartoźródłowych linijek kodu dostępnych na GitHubie w dniu 2 lutego 2020 roku. Przenoszenie ich na taśmę zajęło kilka miesięcy. Wreszcie, 8 lipca, rolki zostały umieszczone w skarbcu Arctic Vault Archive.

github-tasmy
Rolki taśmy, na których zostały zapisane dane z GitHuba. | Źródło: GitHub

Co ważne, do rolek taśmy z danymi z GitHuba dołączono specjalny przewodnik zawierający instrukcję, jak odczytać przechowywane na nich dane. To istotne, zwłaszcza, że owe dane skompresowano do plików TAR, a na dodatek zapisano w formie kodów QR. Na dodatek, na dodatkowej taśmie zapisano coś co GitHub nazywa „Technologicznym Drzewem” – szereg fundamentalnych informacji na temat naszych technologii, komputerów i oprogramowania, które ułatwiłyby przyszłym pokoleniom wykorzystanie danych umieszczonych w skarbcu.

Na wypadek apokalipsy


Warto dodać, że to nie koniec projektu Archive Program. W przyszłości GitHub zamierza przenieść każde swoje aktywne repozytorium na nośniki, które będą w stanie przetrwać jeszcze dłużej niż rolki taśmy, bo nawet 10 tysięcy lat. Tymi nośnikami mają być płytki z kwarcowego szkła.

Obok danych z GitHuba w Arctic Vault Archive zarchiwizowane będą najważniejsze dane z całego świata. Mowa o dorobku naukowym, muzycznym, artystycznym i z wielu innych dziedzin – na przykład archeologii. Gdyby w Ziemię uderzył meteoryt czy doszłoby do innego zdarzenia, które spowoduje zagładę, wszystkie te przechowane informacje mogłyby pomóc w odbudowie cywilizacji.

Źródło: GitHub, fot. tyt. GitHub