Instalki.pl » Aktualności » Software » ProcMon to monitor zasobów na Linuxa od Microsoftu
Sobota, 18 Lipiec 2020 11:11, Wpisany przez Maksym Słomski
procmon linux
Znany program w nowym wydaniu.

Microsoft konsekwentnie realizuje swoje obietnice w zakresie rozwijania oprogramowania otwartoźródłowego. Najnowszym wyrazem wcześniejszych deklaracji jest narzędzie ProcMon dla Linuxa. Program pozwalający monitorować procesy systemowe jest tak naprawdę zaadaptowaną na potrzeby tego OSu odmianą popularnej niegdyś aplikacji Processor Monitor, pochodzącej z pakietu Sysinternals dla Windowsa.

Sysinternals Processor Monitor dla Linuxa


Microsoft ProcMon to narzędzie otwartoźródłowe, napisane w C++. Za jego pomocą nadzorować można działanie wszystkich procesów systemowych. ProcMon dla Linuxa pobierzecie bezpośrednio z GitHuba, w tym miejscu. Po zainstalowaniu narzędzie można szybko uruchomić wpisując "sudo procmon" w oknie terminala. Spowoduje to wyświetlenie listy uruchomionych procesów z funkcją podświetlania dowolnego procesu, w celu sprawdzenia jego szczegółowych właściwości.


Interfejs programu ProcMon. | Źródło: GitHub

Oprogramowanie udostępniane jest w ramach otwartej licencji MIT. Kod źródłowy ProcMon dla Linuxa został opublikowany w sieci wraz z premierą wersji 1.0 apki. Build w wersji preview wkrótce zostanie umieszczony na GitHubie także w formie paczki dla Debiana i Ubuntu (18.04 LTS lub nowszego). Wkrótce zapewne powstaną porty także na inne dystrybucje Linuxa.

Źródło: GitHub