Instalki.pl » Aktualności » Software » Darmowy polski antywirus mks_vir z fenomenalnym wynikiem w teście AvLab
Sobota, 18 Lipiec 2020 13:05, Wpisany przez Maksym Słomski
mks vir 2020
Miłe zaskoczenie.

AvLab to niezależna organizacja odpowiedzialna m.in. za przeprowadzanie profesjonalnych testów bezpieczeństwa. Pod jej lupę często trafiają programy antywirusowe, których skuteczność weryfikowana jest w specjalnej procedurze testowej. W ramach testu najlepszych antywirusów do ochrony Windows 10 w 2020 roku, jej przedstawiciele wzięli pod lupę m.in. polski program antywirusowy mks_vir, stworzony przez Marka Sella jeszcze w 1987 roku. Narzędzie wykazało się zdumiewającą skutecznością.

mks_vir - program, który pamiętają pokolenia Polaków


Program mks_vir powstał w 1987 roku początkowo wyłącznie na własne potrzeby autora. Jak sam mówił, dostępne wtedy rozwiązania nie spełniały jego oczekiwań. Pierwsze jego wersje dla systemu DOS dystrybuowała na dyskietkach firma Apexim, w której pracował Sell. Aktualizacje wydawane były w cyklu miesięcznym i były... dostarczane pocztą.

W 1996 roku producentem programu była już utworzona przez Marka Sella spółka MKSa, która rozwijała go aż do śmierci autora w 2004 roku. Szybko powstały wersje dla Windowsa, Unixa, a także skaner on-line dostępny z poziomu przeglądarki internetowej, wykorzystujących technologię ActiveX.

Po ogłoszeniu upadłości przez MKS prawa do znaku mks_vir sprzedano w 2011 roku firmie ArcaBit Sp. z o.o., którą wcześniej utworzyli byli pracownicy MKS. Właśnie wtedy mks_vir stał się rozwiązaniem darmowym.

mks vir pobierz
Instalator mks_vir. | Źródło: mat. własny

mks_vir wciąż działa doskonale


mks_vir w teście AvLab otrzymał maksymalne noty w aż trzech kategoriach: ochroną przed złośliwymi dokumentami Office, ochroną przed zaszyfrowaniem danych i ochroną przed atakami bezplikowymi. W każdym przypadku neutralizował każde z zagrożeń.

"MKS_VIR Internet Security posiada unikalne komponenty do odtwarzania zaszyfrowanych plików po ataku ransomware. Umożliwia blokowanie szkodliwych poleceń wykonywanych procesach systemowych, dlatego program nie miał najmniejszego problemu w blokowaniu wszystkich testowych próbek złośliwego oprogramowania. Większość współczesnych kampanii hackerskich skierowanych przeciwko polskim użytkownikom ma charakter lokalny – są dobrze przygotowane pod kątem socjotechnicznym do realiów polskiego rynku. Dlatego tak ważne jest korzystanie z narzędzi ochronnych tworzonych przez firmy w Polsce, które skupiają się w pierwszej kolejności na naszej cyberprzestrzeni", czytamy w podsumowaniu testu.

Program mks_vir w wersji desktopowej pobierzecie za darmo z naszej bazy oprogramowania. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż w tym wariancie jest to program płatny, który można używać bezpłatnie przez 60 dni w ramach okresu próbnego. Darmowym wariantem jest online'owy skaner.


Korzystacie z programów antywirusowych dla Windows 10, czy może polegacie wyłącznie na domyślnych zabezpieczeniach dostarczanych przez Microsoft? W kwietniu ubiegłego roku prezentowaliśmy naszym czytelnikom 10 najlepszych darmowych programów antywirusowych. Wkrótce zaktualizujemy to zestawienie.

Źródło: Wikipedia, AvLab.pl