Instalki.pl » Aktualności » Software » 10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać
Niedziela, 19 Lipiec 2020 10:22, Wpisany przez Tomasz Kondrat
2020-07-19 102228
Dostęp do informacji powinien być szybki.

Widżety, które są nowością dla użytkowników telefonów Apple, mają długą historię na urządzeniach z Androidem. Pierwsze widżety pojawiły się wraz z premierą jednej z początkowych wersji tego systemu - a mianowicie Androida 1.5 Cupcake. Mimo 11 lat na karku i zmian, które dotknęły system niemal z każdej strony, widżety ciągle mają się świetnie, a programiści dbają o to, żeby użytkownik miał dostęp do wszystkich informacji tuż po odblokowaniu ekranu.

Wybór widżetów zależy głównie od aplikacji, które są zainstalowane na urządzeniu użytkownika. W dzisiejszym zestawieniu postanowiłem przybliżyć Wam kilka ciekawych wyborów, które w kilka chwil odmienią pulpity Waszych urządzeń.

Zegar i pogoda


Jednym z najważniejszych, o ile nie najważniejszym z widżetów, który warto mieć na swoim urządzeniu jest zegar. W zależności od upodobania zegar może znaleźć się w towarzystwie pogody i informacji o dacie. W sklepie Play istnieje bardzo wiele aplikacji, które oferują dobrze wyglądające i funkcjonalne widżety. Często taka funkcjonalność wbudowana jest w sam launcher. Pragnę skupić się jednak na dedykowanych aplikacjach, które zostały stworzone z myślą o widżetach.

Sense flip clock & weather


Przywołany w leadzie Android 1.5 nie znalazł się tam przypadkowo. Niezwykle ważną marką w rozwoju całego Androida było tajwańskie HTC. Pomimo że firma w obecnych czasach ma problemy w rywalizacji z większymi konkurentami, to trzeba oddać cesarzowi co cesarskie i stwierdzić, że bez HTC Android jaki znamy by nie istniał. Jednym z filarów ówczesnych sukcesów marki była nakładka Sense, której zegar składał się z charakterystycznych kwadratowych paneli. Aplikacja Sense flip clock & weather przenosi nas do czasów HTC Hero - telefonu, o którym marzyło wielu.

W aplikacji znajdziemy szereg ustawień zarówno graficznych jak i funkcyjnych. Użytkownik może wybrać jedną z trzech paczek ikon pogodowych i skonfigurować wiele innych elementów widżetu. Aplikacja rozpowszechniana jest jako freemium, a pełna wersja kosztuje niemało, bo 57,99 zł za rok użytkowania.

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

Digital Clock Widget


Coś dla fanów prostych rozwiązań. Digital Clock Widget, jak wskazuje sama nazwa, to prosty zegar cyfrowy, który pozwala użytkownikom na sprawdzenie czasu bez fajerwerków graficznych. Aplikacja nie pozwala na wprowadzanie zbyt wielu zmian. Rzeczami, które tak naprawdę można skonfigurować, są font użyty do wyświetlania godziny, przezroczystość oraz kolor zegarka. W prostocie skryta jest jednak potęga, gdyż zegar został zainstalowany ponad 10 milionów razy ze sklepu Google Play. Razi trochę brak języka polskiego w ustawieniach aplikacji, jednak jest ich na tyle mało, że nawet Ci mniej wprawni w języku Szekspira, powinni sobie bez trudu poradzić.

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

Pogoda i widget - Weawow


Jedną z ciekawszych propozycji, którą znajdziemy w sklepi Play, jest Weawow. Aplikacja oprócz standardowego zegara, prezentuje bardzo dokładną prognozę pogody. Użytkownik ma do wyboru aż 11 widżetów, które można konfigurować z poziomu ustawień. Widżety wyświetlają zegar wraz z aktualną pogodą lub prognozę na najbliższe kilka dni. Do wyboru użytkownika jest kilku dostawców prognozy pogody, a ustawienia pozwalają na dość znaczną modyfikację wyglądu widżetów. Aplikacja jest w pełni darmowa, co nie jest w obecnych czasach standardem.

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

Overdrop - Hyperlocal Weather & Storm Radar


Jedną z najlepszych aplikacji z widżetami pogody jest Overdrop. Program ten oferuje bardzo wiele ciekawych widżetów, które są bardzo nowocześnie zaprojektowane i pomogą nam zaplanować ubiór na najbliższe kilka dni. Aplikacja to freemium, ale darmowa wersja oferuje kilka eleganckich widżetów i szereg opcji konfiguracyjnych.  

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

KWGT Kustom Widget Maker


Jeżeli szukacie aplikacji, która pozwoli Wam na niemal dowolną modyfikację tego, co ujrzymy na widżecie, to KWFT Kustom Widget Maker jest tym, czego szukacie. Aplikacja posiada około 15 tak zwanych presetów, które można dowolnie zmieniać. KWGT jest również popularna wśród deweloperów, którzy tworzą płatne lub bezpłatne modyfikacje, które można znaleźć w sklepie Google Play. Samodzielnie stworzone widżety można eksportować, aby mogli z nich korzystać inni użytkownicy. KWGT jest darmową aplikacją, jednak posiada wersję premium, która odblokowuję pełen potencjał programu. Warto zastanowić się nad inwestycją 9,99 zł w celu przejścia na wersję PRO.

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

Widżety użytkowe


Zegar i prognoza pogody to nie jedyne rzeczy, które z łatwością sprawdzimy przy pomocy widżetów. Programiści zadbali o to, aby praktycznie każdy element systemu znalazł swój wskaźnik wśród widżetów. Dzięki nim sprawdzimy stan naładowania baterii czy wykorzystanie pakietów danych.

Battery Widget Reborn (Free)


Obecnie, bardzo wielu z producentów urządzeń mobilnych pozwala na dokładne sprawdzenie stanu naładowania baterii. Czasy, kiedy to stan naładowania reprezentowało kilka kreseczek trzeba uznać za słusznie minione. Jeśli z jakiegoś powodu nie macie możliwości procentowego sprawdzenia baterii, lub chcecie usunąć ten wskaźnik z belki statusu, to Battery Widget Reborn przyjdzie z pomocą. Ta aplikacja pozwala na łatwe sprawdzenie poziomu naładowania, temperatury i wszelkich oszacowań co do czasu, jaki pozostał do kolejnego ładowania. Aplikacja jest bardzo pomocna, zwłaszcza gdy nie jest się fanem przekopywania menu w celu odnalezienia statystyk użytkowania.

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

Data counter widget


Jeśli często korzystacie z internetu mobilnego, to warto zainstalować aplikację Data counter widget. Program w przejrzysty sposób pokazuje nam wykorzystanie naszego obecnego pakietu z uwzględnieniem połączeń Wi-Fi. Oprócz samego widżetu, aplikacja przedstawia nam szczegółowe zużycie pakietów w poszczególnych miesiącach. Data counter widget to bardzo ciekawa propozycja.

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

Stocard - Karty Lojalnościowe


Niemal każdy ze sklepów oferuje swoim klientom kartę lojalnościową. Zebrane punkty można przekuć na przedmioty lub rabaty. Kilka kart może bardzo szybko wypełnić nawet największy z portfeli. Aby fizycznie pozbyć się plastikowych kart wystarczy aplikacja Stocard, której widżet daje nam szybki dostęp do wszystkich kart uprzednio dodanych do bazy. Kliknięcie którejś z karty przeniesie nas do kodu kreskowego (o ile karta takowy posiada), który można zeskanować w sklepie. Jeśli nie korzystaliście ze Stocard, to nadróbcie to jak najszybciej - aplikacja szybko staje się jedną z najczęściej używanych.

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

SeriesGuide - seriale i filmy


Istnieje bardzo wiele legalnych źródeł filmów i seriali. Netflix, HBO Go czy chociażby Player, to trzy z popularnych w naszym kraju serwisów. W czasach, gdy seriale produkowane są niemalże non-stop, przestrzeganie kalendarza premier jest niezwykle trudne. Aby poradzić sobie z niesforną biblioteką, warto skorzystać z Trakt.tv, który działa na zasadzie podobnej do muzycznego Last.fm. Trakt nie posiada niestety aplikacji mobilnej, ale jego API zostało wykorzystane w aplikacji SeriesGuide. Aplikacja służy zarówno jako kalendarz, jak i menedżer biblioteki seriali i filmów. Widżet daje natychmiastowy dostęp do kalendarza premier. Pierwsza część finałowego sezonu Lucyfera już niedługo! ;)

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

Znakomite cytaty


Mądry nie potyka się dwa razy o ten sam kamień. To uzbeckie przysłowie może być jednym z cytatów, które odnajdziemy w aplikacji o dość ciekawej nazwie - Znakomite cytaty. Jak sugeruje sama nazwa, aplikacja zawiera szereg cytatów i sentencji filozofów, mędrców i ludzi, którzy zapisali się w annałach historii. Użyteczne dla ludzi, którzy szukają inspiracji lub chcą zabłysnąć wśród znajomych.

10 widżetów na Androida, z których warto skorzystać

Zaprezentowane przeze mnie 10 widżetów, to tylko niewielki procent aplikacji, które można odnaleźć w sklepie Google Play. O ile, niektóre z nich są bardzo popularne i posiadają tysiące użytkowników, o tyle znaczna część z nich jest niszowa. Warto eksplorować zasoby sklepu aby znaleźć perełki, które pięknie przyozdobią każdy pulpit. Widżety są już dość leciwym rozwiązaniem, jednak niewiele wskazuje na to, aby w najbliższym czasie miały przejść do lamusa. W moim odczuciu dodanie obsługi widżetów do systemu mobilnego Apple, może pomóc w rozwoju niezwykle ambitnych projektów, gdyż telefony z logiem nadgryzionego jabłka stanowią znaczną część rynku urządzeń mobilnych.

Czy korzystacie z widżetów na swoich urządzeniach? Jeśli tak, to z jakich? Zachęcamy do dzielenia się swoimi preferencjami i odkryciami w komentarzach!