Instalki.pl » Aktualności » Software » Fatalna wpadka Xiaomi. Nie instaluj aktualizacji na Mi A3
Poniedziałek, 13 Lipiec 2020 11:54, Wpisany przez Maksym Słomski
xiaomi mi a3 aktualizacja
Znowu problemy.

Komunikat o dostępnej aktualizacji oprogramowania budzi często przyspieszone bicie serca u osób interesujących się choć trochę nowymi technologiami. Przeważnie widząc tego rodzaju powiadomienie z miejsca decydujemy się zainstalować nowe poprawki. Jeśli korzystacie ze smartfonów Xiaomi rozsądnym jest jednak porzucić ten nawyk. Chiński producent po raz kolejny pokpił sprawę z softem udostępnianym właścicielom smartfonów Mi A3. Po kwietniowej kompromitacji przyszła pora na następną.

Nie instaluj aktualizacji dla Xiaomi Mi A3 w wersji Global


Aktualizacja zabezpieczeń dla smartfonów Xiaomi Mi A3 z oprogramowaniem w wersji Global nie powinna przynosić żadnej rewolucji. Jak wielkie musiało być zdziwienie posiadaczy tych urządzeń, gdy po zainstalowaniu poprawek ich oczom ukazały się napisy w języku... hiszpańskim. Xiaomi zamiast softu Global (QFQMIXM) o rozmiarze ok. 50 MB udostępnił łatkę dla smartfonów z oprogramowaniem meksykańskiego operatora Telcel (QFQMXTC), "ważącą" aż 1,4 GB. Teksty w języku obcym były tylko jednym z wynikających z tej gafy problemów.

xiaomi mi a3 telcel
Niemiła niespodzianka po aktualizacji oprogramowania. | Źródło: Telegram

Posiadacze Xiaomi Mi A3, którzy zainstalowali aktualizację muszą zmagać się przede wszystkim z brandingiem Telcel. Ten objawia się animowanym logo operatora, wyświetlanym każdorazowo przy uruchamianiu i restartowaniu urządzenia. Co więcej, do pamięci smartfonów wgrane zostały apki operatora, których deinstalacja jest niemożliwa. Największym ze zmartwień wydaje się deaktywacja jednego z dwóch gniazd na kartę SIM.


Posiadacze smartfonów Xiaomi Mi A3 nie mają lekkiego życia. | Źródło: mat. własne

Meksykański soft na Xiaomi Mi A3 - jak usunąć


Tutaj niestety nie mam dobrych wieści. Prawidłowe oprogramowanie można przywrócić tylko i wyłącznie za pomocą oprogramowania MiFlash. Jest to zabieg relatywnie prosty, o ile macie odblokowany bootloader. Jeśli z różnych powodów nie macie i nie możecie go odblokować, macie poważny problem.

[Aktualizacja godz. 16:28, 13.07.2020]: Skontaktował się z nami polski oddział Xiaomi, który nadesłał następujące oświadczenie.

"Zdajemy sobie sprawę z problemu wynikającego z aktualizacji oprogramowania na kilku urządzeniach Mi A3. W trakcie jego analizy zidentyfikowaliśmy problem techniczny, z powodu, którego aktualizacja oprogramowania, została przypadkowo udostępniona do grupy użytkowników, która nie powinna jej otrzymać. Zaleźliśmy przyczynę, a nasze zespoły techniczne pracują nad rozwiązaniem, które pomoże go naprawić. Zostanie ono wkrótce udostępnione użytkownikom."

Źródło: Telegram