Twórca Linuksa usuwa „rasistowskie” słowa z kodu i dokumentacji jądra systemu

Maksym SłomskiSkomentuj
Twórca Linuksa usuwa „rasistowskie” słowa z kodu i dokumentacji jądra systemu

Rewolucja w Linuxie – niestety, jedynie obyczajowa. W takim właśnie kontekście należy odbierać komunikat wystosowany przez Linusa Torvaldsa, nazywanego ojcem tego otwartoźródłowego oprogramowania. Torvalds zatwierdził nową, inkluzywną terminologię dla kodu jądra Linuxa oraz jego dokumentacji. Deweloperzy są nakłaniani do niekorzystania z dotychczasowych pojęć, które mogą urażać uczucia mniejszości.

Master i Slave znikają z Linuxa

Twórca Linuxa apeluje, by stosowane do tej pory słowa o „podłożu rasistowskim” zastępować innymi, nienacechowanymi negatywnie. Chodzi przede wszystkim o słowa „master” i „slave”, które w dosłownym tłumaczeniu z języka angielskiego oznaczają „pana” i „niewolnika”, a także „blacklist” i „whitelist”, czyli „czarne listy” i „białe listy”.

Alternatywne propozycje dla słów master i slave to:

  • primary/secondary
  • main/replica or subordinate
  • initiator/target
  • requester/responder
  • controller/device
  • host/worker or proxy
  • leader/follower
  • director/performer

W przypadku czarnych i białych list proponowanymi zamiennikami są:

  • denylist/allowlist
  • blocklist/passlist

Deweloperzy nie są przymuszani do korzystania z żadnego z powyższych słów, ale nakazano im zmianę dotychczasowych sformułowań. Te będą od teraz traktowane jako nieodpowiednie i dopuszczalne będzie ich wykorzystywanie wyłącznie w celu podtrzymywania starego kodu i aktualizowania związanej z nim dokumentacji.

Część społeczności Linuxa już teraz nie kryje oburzenia i zapowiada bojkot.

Zmiany w Linuxie wpisują się w branżowy trend

Warto zaznaczyć, że decyzja Linusa Torvaldsa związana ze zmianą terminologii nie jest pierwszą tego rodzaju w branży technologicznej. Wcześniej modyfikację języka w oprogramowaniu, aplikacjach oraz komunikacji zapowiedziały firmy Twitter, GitHub, Microsoft, LinkedIn, Ansible, Splunk, Android, Go, MySQL, PHPUnit, Curl, OpenZFS, Rust, JP Morgan i wiele innych. Działania są związane w dużej mierze z protestami ruchu Black Lives Matter, które ogarnęły Stany Zjednoczone po śmierci czarnoskórego George’a Floyda w Minneapolis.

Wiele osób krytykuje postępowanie wyżej wymienionych podmiotów z branży technologicznej, łącząc je z chęcią przypodobania się społeczności wspierającej ruch BLM i nazywając działaniem nastawionym na zwiększanie zysków. Przedstawiciele korporacji w odpowiedzi przytaczają badania akademickie sugerujące, że stosowanie terminów uznawanych za rasistowskie utrwala stereotypy rasowe.

Źródło: git.kernel.org, zdj. tyt. Canva Pro

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.