Instalki.pl » Aktualności » Software » Android 10 przyjął się na smartfonach szybciej niż inne systemy
Piątek, 10 Lipiec 2020 11:06, Wpisany przez Tomasz Bielski
Huawei P40 Lite 5g premiera
Świetne statystyki.

Osoby krytykujące system Android od Google niemalże zawsze wracają uwagę na jego problem związany z fragmentacją oraz bardzo wolne aktualizacje sprzętów po premierze systemu. Amerykańska firma pokazała jednak, iż Android 10 poradził sobie bardzo dobrze. Nawet lepiej niż bardzo dobrze – najlepiej w historii całego oprogramowania z zielonym robotem.

Wszystko to jest zasługą projektów, które były bardzo mocno przepychane przez Google w ostatnich latach. Mowa tu oczywiście o Treble, GSI oraz Project Mainline. Poprawa szybkości aktualizacji jest widoczna gołym okiem. Wiadomość tego typu pojawiła się na blogu amerykańskiego producenta – od kilku miesięcy Google nie udostępnia comiesięcznych statystyk pokazujących status aktualizacji Androida. Jak powszechnie wiadomo, były one mocno krytykowane przed media oraz samych użytkowników.

Tym razem firma z Mountain View zdecydowała się przedstawić dane w inny sposób.

android10statystyki2
fot. Google

Android 10 ze świetnym wynikiem

Okazuje się, iż Android 10 przyjął się na smartfonach o 28 procent szybciej od swojej poprzedniej wersji – Androida 9.0 Pie. Po pięciu miesiącach, nowe oprogramowanie Google było zainstalowane na 100 milionach aktywnie działających urządzeń. Projekty, które wspomniano wyżej przyczyniły się do tego stanu rzeczy i zmniejszyły fragmentację oraz czas potrzebny do wdrożenia nowych wersji oprogramowania przez producentów.

Project Treble pozwala producentom telefonów na dostarczenie aktualizacji bez martwienia się o sterowniki sprzętowe, tym samym skracając czas projektowania oraz tworzenia odpowiednich plików. Project Mainline rozdziela podstawowe usługi systemu operacyjnego na moduły, które można aktualizować za pośrednictwem Sklepu Play.

Nowe zmiany i pomysły, które pojawiły się w Androidzie 11 mają dodatkowo pomóc z przyspieszeniem wdrażania nowego oprogramowania na smartfonach wielu producentów. Problem Androida z jego „fragmentacją” niestety nie zniknie, dopóki sam system będzie dystrybuowany w postaci open-source.

Wysiłki Google zdają się jednak mieć sens.

Źródło: AndroidPolice / fot. Google