Te znane gry usuwały pliki z komputerów

Maksym SłomskiSkomentuj
Te znane gry usuwały pliki z komputerów
{reklama-artykul}
Od premiery gry Minecraft Dungeons minął już ponad miesiąc. Została ona przyjęta z umiarkowanym entuzjazmem, ale średnia ocen na Metacritic wskazuje jednoznacznie, że jest to produkcja co najmniej dobra. Debiutowi RPG w świecie Minecrafta towarzyszył niezwykle ciekawy i przemilczany przez większość mediów bug. Błąd ten był poważny i mógł doprowadzić do… sformatowaniu dysku systemowego. Wyobraźcie sobie, że w historii gier podobne sytuacje zdarzały się częściej. Przypomnijmy te najważniejsze.

Te gry usuwały pliki z komputerów graczy wbrew ich woli

Minecraft Dungeons

minecraft dungeons
Minecraft Dungeons. | Źródło: Mohjang

Skoro na wstępie wspomnieliśmy o Minecraft Dungeons, a temat nie został poruszany na łamach naszego serwisu, warto go nakreślić. Osoby decydujące się na instalowanie gry w lokalizacji innej niż domyślna sporadycznie jako lokalizację docelową wybierają sobie folder główny dysku C. Na szwank narażone były pliki osób instalujących ten nietypowy spin-off Minecrafta w lokalizacji pokroju C:/Minecraft Dungeons. Dzieło się tak w sytuacji, w której użytkownik podejmował decyzję o deinstalowaniu gry za pośrednictwem często wykorzystywanego do podobnych celów menu Dodaj/Usuń programy.



Błąd dotyczący niektórych wersji gry sprawiał, że oprócz folderu z grą deinstalowany był cały folder nadrzędny – w tym wypadku… dysk C. Bug został błyskawicznie wyeliminowany poprzez jedną z aktualizacji, ale poszkodowana została co najmniej jedna osoba.

Fallout 76

Mało która gra zbierała tak wiele negatywnych opinii tak długo po swojej premierze, jak Fallout 76. W pewnym momencie trudno było oprzeć się przekonaniu, że firma Bethesda robi absolutnie wszystko, aby zdenerwować graczy oraz ośmieszyć zarówno kultową serię, jak i samą siebie. Problemy zaczęły się jeszcze w fazie testów beta kiedy to po pobraniu „ważących” ok. 50 GB plików Fallout 76… usuwał je. Kłopotliwy okazał się launcher produkcji, który po uruchomieniu natychmiastoso kasował wszystkie dane. Rozwiązanie proponowane przez Bethesdę? „Nie wciskać niczego w launcherze”. Genialne, co?

f76 beta
Fallout 76.| Źródło: Bethesda

EVE Online

Oj, w 2007 roku to dopiero się działo. Kojarzycie EVE Online? Tak, chodzi o grę MMO, w której w trakcie jednej potyczki zgarnąć można łup o wartości nawet 240 tysięcy złotych. Otóż w 2007 roku właśnie, w czasach, w których gracze ochoczo korzystali jeszcze z Windowsa XP, wydano aktualizację do wzmiankowanej produkcji o nazwie Trinity. Poprawka ta uczyniła wiele komputerów nieużywalnymi. Deweloper poinformował o co najmniej 215 znanych mu przypadkach.

EVE Online
EVE Online.| Źródło: Steam

Okazało się, że u części graczy długo wyczekiwana łatka kasowała plik Boot.ini odpowiedzialny za rozruch komputera. Po jego usunięciu i zrestartowaniu urządzenia graczom ukazywał się komunikat „Invalid Boot.ini” lub wiadomości o treści „System Windows nie był w stanie się uruchomić” lub podobnej. Twórcy tłumaczyli się później, że błąd „umknął ich uwadzę” w fazie testów.

Deltarune

Deltarune to niezależna gra komputerowa autorstwa Toby’ego Foxa, twórcy Undertale. Doskonale przyjęta przez graczy uznawana jest po dziś dzień za jeden z najlepszych tytułów indie. Domyślacie się zapewne, że człowiekowi pracującemu w pojedynkę bardzo trudno jest samemu wykryć i wyeliminować wszystkie potencjalnie usterki. Niezmiernie rzadko zdarza się, aby któryś z bugów mógł mieć dla gracza tak opłakane konsekwencje, jak w przypadku tej produkcji.



Od razu po premierze okazało się, że program deinstalacyjny do Deltarune kasuje nie tylko grę, ale także całą zawartość katalogu, w którym sam się znajduje. Zależnie od tego, w którym miejscu gracz postanawiał zainstalować program, narażał się na utratę większej lub mniejszej ilości danych.

Deltarune
Deltarune.| Źródło: Steam Community

Ciekawy materiał na omawiany temat zobaczycie na kanale TVGRYpl na YouTube. Redaktorzy popularnego serwisu o grach zwrócili tam uwagę na ciekawe wpadki związane również z pecetowym Myth II: Soulblighter, Realm of the Mad God i konsolowym Viewtiful Joe 2.

Źródło: mat. własny, Twitter, EVEOnline, TVGRYpl

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.