Instalki.pl » Aktualności » Software » Tails 4.8 - najbezpieczniejszy Linux w nowej odsłonie
Środa, 01 Lipiec 2020 16:47, Wpisany przez Maksym Słomski
linux tails
Bądź anonimowy w sieci.

Tails (The Amnesic Incognito Live System) to jedna z ciekawszych dystrybucji systemu Linux oparta na Debianie. Nadrzędnym celem jej twórców jest rozwijanie otwartoźródłowego oprogramowania pod kątem umożliwienia użytkownikom zachowania najwyższego poziomu prywatności i anonimowości w trakcie korzystania z systemu. Właśnie wydano najnowszą jej wersję, oznaczoną numerem 4.8.

Tails 4.8 z ważną zmianą


Twórcy OSu podkreślają, co nikogo chyba nie dziwi, iż w nowy Tails 4.8 to cała masa poprawek bezpieczeństwa, łatających luki wylistowane pod tym adresem. Najważniejszą zmianą software'ową jest domyślne wyłączenie Unsafe Browser, która może zostać wykorzystana do deanonimizacji użytkownika systemu. Metoda opisywana przez deweloperów jest wysoce nieprawdopodobna, ale możliwa do wykonania.

"Osoba atakująca może wykorzystać lukę w zabezpieczeniach programu Thunderbird, wysyłając phishingową wiadomość e-mail. To prowadzić może do uruchomienia niewidzialnej instancji Unsafe Browser i ujawnić w ten sposób adres IP użytkownika. Taki atak jest bardzo mało prawdopodobny, ale może zostać wykonany przez hakera o odpowiednio dużej wiedzy", podaje zespół Tails.

Przypominam, że w zeszłym miesiącu ujawniono, że Facebook pomógł FBI włamać się do Tails poprzez lukę zero-day odkrytą w preinstalowanym odtwarzaczu wideo. W ten sposób udało się namierzyć groźnego pedofila.

W Tails 4.8 korzystającym z Linux kernel 5.6.0 znajdziecie m.in. Tor Browser 9.5.1 i Thunderbirda 68.9.0.

Najnowszą wersję systemu operacyjnego Tails pobierzecie bezpośrednio z naszej bazy plików. Pamiętajcie, że jest to dystrybucja typu LiveCD/LiveUSB.


Źródło: Tails