Instalki.pl » Aktualności » Software » Red Dead Redemption 2 działa lepiej na Linuxie niż Windowsie 10
Piątek, 19 Czerwiec 2020 11:17, Wpisany przez Maksym Słomski
linux rdr 2
Linux górą!

Kiedyś zwykło się mawiać, że system Linux nie służy do grania w gry. Kłam temu stwierdzeniu zadają nie tylko coraz liczniejsze dystrybucje otwartoźródłowego oprogramowania, rozwijane z myślą o graczach, ale także testy wydajności publikowane na YouTube. Najnowszy z nich dowodzi, że popularne Red Dead Redemption 2 działa lepiej na Linuxie niż na Windowsie 10... o ile dysponujecie kartą graficzną od AMD.

Red Dead Redemption 2 na Linuxie działa doskonale


Osoba prowadząca kanał FlightlessMango postanowiła sprawdzić jak lubiana produkcja Rockstara spisuje się na dwóch różnych systemach operacyjnych. Platforma testowa wykorzystywała procesor Intel Core i7-8700K, układ graficzny Radeon Vega 56, 16 GB RAMu i płytę główną ASUS ROG Strix Z370E. Testujący zdecydował się wykorzystać trzy różne pakiety sterowników dla Linuxa i zestawić wyniki ze sprzętem działającym pod kontrolą Windowsa 10 w środowiskach DirectX 12 i Vulkan. Efekt? Zaskakujący.

Benchmarki wykazały, że najwięcej klatek na sekundę (80) generuje konfiguracja wykorzystująca Linuxa i Vulkan API. Najgorzej poradził sobie Windows 10 z DirectX 12, zapewniający jedynie 70 klatek na sekundę. Różnica jest kolosalna, jeśli weźmiemy pod uwagę, że wynika ona wyłącznie z wykorzystywanego oprogramowania. Jednocześnie wypada zaznaczyć, że wynik 75 kl./s. osiągnięty w środowisku Windows 10 z Vulkanem nie odbiega już tak mocno od pozostałych wyników (78 i 77 kl./s.) osiąganych na Linuxie.

rdr 2 linux vs windows
Wyniki benchmarków RDR 2 na Linuxie i Windowsie 10. | Źródło: FlightlessMango

Benchmarki w formie wideo zobaczycie poniżej.Warto w tym miejscu wspomnieć o dwóch kwestiach. Do uruchomienia Red Dead Redemption 2 na Linuxie wykorzystano aplikację Proton. Więcej informacji na jej temat znajdziecie w tym miejscu. Po drugie, tak korzystny wynik dla systemu open source uzyskano jedynie na GPU od AMD. Test na karcie Nvidia GeForce (poniżej) pokazał, że układ zielonych radzi sobie lepiej na Windowsie 10.Warto przy okazji zwrócić uwagę na fakt, że podobny materiał na swoim kanale opublikował niedawno Linus Sebastian z LinusTechTips. Próbował w nim odpowiedzieć na pytanie, czy Linux nadaje się lepiej do gier niż Windows. Jak wyszło? Zerknijcie.Jaki Linux do grania w gry?


Jeśli lubicie gry komputerowe i kochacie Linuxa, koniecznie przeczytajcie poświęcony temu zagadnieniu artykuł, który napisałem z początkiem tego roku: Jaki Linux do gier? Oto najlepsze Linuxy dla graczy.

Źródło: YouTube