Zmiany w programie testów Windows Insider. Teraz testy w 3 kanałach

Wojtek BłachnoSkomentuj
Zmiany w programie testów Windows Insider. Teraz testy w 3 kanałach
{reklama-artykul} Mogę napisać w zasadzie tylko jedno słowo – WRESZCIE! Microsoft się ogarnął i doprowadził wreszcie do porządku swój program testów Windows Insider. Przynajmniej od strony organizacyjnej, bo z funkcjonalną stroną to wiadomo… nie zawsze jest różowo.

Do tej pory, jeśli chcieliśmy się zapisać do testów Windows 10, to musieliśmy najpierw zdać swego rodzaju „test z ogarniętości”. W ramach przypomnienia wyjaśnię – program Windows Insider był podzielony na kilka kręgów (Rings):

  • Fast Ring (krąg Szybkich aktualizacji. Częstsze, ale mniej stabilne aktualizacje),
  • Slow Ring (krąg Wolnych aktualizacji. Pojawiają się rzadziej, ale są bardziej stabilne),
  • Release Preview Ring (krąg zawierający wersje praktycznie gotowe do udostępnienia),
  • Skip Ahead, który ostatnio został wchłonięty przez Fast Ring i gdzie pojawiały się kompilacje kolejnej wersji Windows 10. Niestabilne, ale ciekawe.

Nie brzmi to zbyt jasno, prawda? Na szczęście Microsoft wreszcie się zreflektował i postanowił uprościć całą sprawę. Może nie jest to wielka rewolucja od strony funkcjonalnej, ale program testów Windows Insider zyskał teraz na przejrzystości, a jego organizacja jest prostsza w zrozumieniu. Teraz testy Windows 10 przebiegać będą w trzech kanałach:

Dev-Beta-Release-Preview-Windows-Insider-Channels
Kanały testów Windows 10 | Źródło: Microsoft

Dev Channel

To jest odpowiednik kręgów Skip Ahead oraz Fast Ring. Przeznaczony raczej dla zaawansowanych użytkowników. Będą pojawiać się tutaj kompilacje w najwcześniejszej fazie rozwojowej zawierające najnowszy ciągle rozwijany kod. Buildy udostępniane w tym kanale mogą być niestabilne i wymagać doszlifowania.

Te kompilacje nie są dopasowane do konkretnej wersji systemu Windows 10. Nowe funkcje i ulepszenia systemu operacyjnego w tym kanale pojawią się w przyszłych wydaniach systemu Windows 10 i mogą zostać udostępnione jako pełne aktualizacje lub w ramach aktualizacji zbiorczych. Krótko mówiąc, tutaj testujemy funkcje, a nie konkretne aktualizacje.

Beta Channel

To odpowiednik Slow Ring i będzie najlepszy dla mniej zorientowanych w temacie użytkowników, ciekawych zmian, jakie trafią do Windows 10 i chcących partycypować w rozwoju systemu Microsoftu. W ramach kanału Beta testerzy sprawdzą kompilacje, które będą powiązane z konkretnym nadchodzącym wydaniem, jak na przykład 20H1. 

Release Preview Channel

Podobnie jak w kręgu Release Preview, w tym kanale testerzy będą otrzymywać praktycznie gotowe aktualizacje jeszcze przed ich premierą. Instalacja tych kompilacji jest bezpieczna, a aktualizacje powinny być stabilne. 

windows-office-insider-channels-2020

Testy Office i Windows 10 | Źródło: Microsoft

Połączenie testów z Office Insider

Ponadto Microsoft postanowił niejako połączyć testy systemu Windows 10 oraz pakietu Office. Do tej pory testy Office były zorganizowane zupełnie inaczej niż systemu Windows. Teraz testy przebiegają w ramach takich samych kanałów.

Powyższe zmiany to na pewno zmiany na lepsze, choć odnoszę wrażenie, że są one tylko kosmetyczne. Windows 10 w dalszym ciągu ma spore problemy z niezawodnością aktualizacji, choć to nie do końca jest wina samego Microsoftu. Zadbanie o niezawodność systemu na setkach milionów urządzeń na całym świecie, to naprawdę karkołomne zadanie.

Źródło: Microsoft

Udostępnij

Wojtek BłachnoO technologii i popkulturze może pisać bez ograniczeń. Wśród rodziny i znajomych ma opinię "tego Wojtka co się zna na komputerach". Z wykształcenia bibliotekarz, choć jego zawodowe ścieżki do biblioteki jakoś nie zaprowadziły. Lubi dobre kino, wino, podróże i muzykę filmową. Niepoprawny gadżeciarz. Twierdzi, że urodził się za późno, żeby odkrywać Świat, za wcześnie, żeby odkrywać Wszechświat, ale idealnym momencie, żeby odkrywać Internet. Jest zdania, że memy to poezja XXI wieku.