Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome 84 rozprawi się ze złośliwymi powiadomieniami - zobacz jak
Sobota, 30 Maj 2020 15:03, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-powiadomienia
Nareszcie.

Chociaż sama z nich nie korzystam, zdaję sobie sprawę z tego, że powiadomienia w Google Chrome mogą być dla niektórych użytkowników bardzo przydatne. W końcu, pozwalają one na natychmiastowe otrzymywanie informacji na temat aktualizacji dla przeróżnych aplikacji, przypomnień z kalendarza czy nowych treści opublikowanych w ich ulubionych serwisach. Niektóre strony wyraźnie nadużywają jednak systemu powiadomień, wprowadzając internautów w błąd, wyłudzając poufne informacje, a nawet promując złośliwe oprogramowanie. Na szczęście, już wkrótce Google ten problem rozwiąże.

Jak działają powiadomienia w Chrome?


Gdy korzystamy z przeglądarki Chrome, przy pierwszych odwiedzinach danego serwisu zwykle naszym oczom ukazuje się niewielki baner z zapytaniem, czy chcemy otrzymywać od ów serwisu powiadomienia. Po udzieleniu odpowiedzi przeczącej z reguły strona przestaje nas takimi zapytaniami napastować.

Niestety, w sieci nie brakuje witryn, które wyświetlają podobne zapytania przy każdym wejściu, a nawet blokują dostęp do swoich treści dopóki zgoda na wysyłanie powiadomień nie zostanie wyrażona. Poza tym, istnieją też strony, które już po otrzymaniu takiej zgody wyświetlają powiadomienia, które zawierają linki do złośliwego oprogramowania lub je promują, które mają skłonić użytkowników do podzielenia się poufnymi informacjami, jak również takie, które mają przypominać wiadomości z czatu czy systemowe okna dialogowe.

Google wypowiada wojnę natarczywym powiadomieniom


Gigant z Mountain View zamierza rozpocząć walkę ze stronami, które wykorzystują system powiadomień w niewłaściwy sposób, wraz z debiutem Chrome 84, który przewidywany jest na lipiec tego roku. Począwszy od tej aktualizacji strony ze złośliwymi powiadomieniami mają automatycznie zacząć wyświetlać „cichszą” formę pop-upów, nawet jeśli użytkownik nie włączył jej w swojej przeglądarce ręcznie. Poza tym, wówczas Chrome zacznie ostrzegać internautów o tym, że dany serwis może próbować ich oszukać.


W Chrome 84 użytkownicy będą zniechęcani do przeglądania stron wyświetlających natarczywe powiadomienia. | Źródło: Google

Początkowo nowy system chroniący użytkowników Chrome przed złośliwymi powiadomieniami ma działać tylko w przypadku nowych próśb o wyświetlanie powiadomień. Google już pracuje jednak nad kolejnymi usprawnieniami – usprawnieniami, które mają zapewnić internautom ochronę przed niebezpiecznymi stronami, którym już udzielili zgody na wyświetlanie powiadomień.

Stabilna wersja Google Chrome 84 ma doczekać się swojej premiery już 14 lipca. Koniecznie sprawdźcie, co nowego oferuje ostatnia najnowsza aktualizacja przeglądarki - ta o numerze 83, która zadebiutowała w tym miesiącu. Rzecz jasna, Chrome 83 pobierzecie z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Google, Foto. tyt. Canva