Instalki.pl » Aktualności » Software » Nie wiesz jak oszacować 2 metry? Google Sodar pomoże zachować odległość w czasie pandemii
Piątek, 29 Maj 2020 12:38, Wpisany przez Jan Domański
Google SodarCyfrowa miarka w rozszerzonej rzeczywistości

Już od dłuższego czasu z powodu koronawirusa musimy przestrzegać zachowania dystansu do innych osób. 2 metry można mierzyć na oko, ale wtedy odległość jest bardzo umowna. Oczywiście raczej nie ma z tym problemu, ale powstało narzędzie na smartfony, które automatyzuje ten pomiar i pokazuje podgląd w rozszerzonej rzeczywistości.

Google Chrome, strona internetowa i metry policzone


Nie potrzebujemy dodatkowych programów, wystarczy Android i przeglądarka Google Chorme. Po wejściu na stronę projektu należy dać dostęp do odpowiednich uprawnień webowej aplikacji i na początku spojrzeć w dół, przenieść kamerkę wyżej, na boki. Po chwili program skalibruje się i naniesie wykropkowaną powierzchnię oraz jej granice grubą linią na podgląd obrazu z aparatu.

Google Soldarwłączanie i pionowe działanie aplikacji / foto. Instalki.pl

Dzięki temu można dość wiarygodnie ocenić odległości. To lepsza metoda niż na oko, ale oczywiście nie wyliczy idealnie jak prawdziwa miarka, więc nie można brać wyników Sodar bez żadnej dozy wątpliwości. Poza tym aplikacja nie do końca działa dobrze w poziomie. Dalej mierzy odległość, ale podpisy nie obracają się do pozycji poziomej. Domyślny widok portretowy nie ma tej niedoskonałości.

AR w Sodar nie dla każdego


Niestety jest jeszcze jeden problem. To eksperymentalne narzędzie Google wykorzystuje ARCore, więc nie każdy smartfon jest zgodny. Pełną listę można przejrzeć na stronach pomocy Google ARCore. Projekt Uwzględnia wiele modeli, ale oczywiście nie wszystkie nawet biorąc pod uwagę tylko popularne firmy. Sodar dostępny jest pod tym adresem.

Źródło: Google Sodar / Foto: Instalki.pl