Instalki.pl » Aktualności » Software » Obyło się bez niespodzianki. Aktualizacja majowa Windowsa 10 sprawia problemy
Czwartek, 28 Maj 2020 13:57, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 problemy
A miało być tak pięknie.

Tak, tak, to TEN dzień miesiąca. Dzień, w którym ja piszę o problemach z najnowszą aktualizacją Windowsa 10, a część czytelników naszego serwisu reaguje wzburzeniem, pisząc: "tylko u was wiecznie nie działa" oraz "u mnie działa". Otóż po raz n-ty informuję, iż przekazywane przez nas informacje dotyczą incydentalnych, ale powtarzalnych przypadków, potwierdzanych w zdecydowanej większości przez Microsoft, dystrybutora oprogramowania. Wszelkie wnioski i zażalenia proszę kierować bezpośrednio do przedstawicieli Giganta z Redmond oraz osób poszkodowanych.

Majowa aktualizacja Windowsa 10 została już udostępniona, a my tłumaczyliśmy już jak ją pobrać na kilka różnych sposobów, jeśli ta nie występuje u Was jeszcze w ramach Windows Update. Są to metody niezmiernie przyjazne, a wypadku, gdy te okażą się nieskuteczne, możecie sięgnąć po stary trik, opisany w tym miejscu, polegający na narzędziu Windows 10 Media Creation Tool. Zastanówcie się jednak poważnie, czy naprawdę warto się spieszyć.

Windows 10 May 2020 Update - problemy


Najpowszechniejszym z błędów związanych z majową aktualizacją systemu Windows 10 wydają się na tę chwilę niebieskie ekrany śmierci. BSOD pojawia się u różnych użytkowników z różnych powodów, a występowanie bugów potwierdziła już firma Microsoft. BSOD może pojawiać się w efekcie:

  • korzystania ze starszych wersji sterowników NVIDIA
  • podłączania lub odłączania doku Thunderbolt
  • stosowania sterowników audio Conexant HDAudio Driver

Producent oprogramowania zablokował już udostępnianie poprawki na wszystkich urządzeniach, na których mogą potencjalnie pojawić się kłopoty. Wygląda na to, że Windows 10 2004 będzie kolejną łatką dystrybuowaną na przestrzeni wielu tygodni.


Jedni już mają, inni wciąż czekają. | Źródło: Polska Grupa Windows 10

Niestety, lista problemów związanych z aktualizacją Windows 10 May 2020 Update jest już całkiem okazała i wykracza poza wymienione wcześniej mankamenty. Do najpopularniejszych i potwierdzonych przez Microsoft błędów należą te związane z:

  • podłączaniem więcej niż jednego urządzenia Bluetooth
  • niedziałającym VRR na urządzeniach z iGPU Intela
  • sterowaniem myszą w grach i aplikacjach korzystających z GameInput Redistributable
  • uruchamianiem i aktualizowaniem urządzeń z plikami aksfridge.sys i aksdf.sys

Być może warto rozważyć wstrzymanie się z procesem aktualizowania systemu do momentu usunięcia bugów występujących w omawianym patchu?

Źródło: Microsoft, Polska Grupa Windows 10