Oszuści mogą już przestać korzystać z Messengera. Facebook ma nową broń

Maksym SłomskiSkomentuj
Oszuści mogą już przestać korzystać z Messengera. Facebook ma nową broń
{reklama-artykul}
Lata mijają, a internauci pomimo licznych kampanii informacyjnych wciąż pozostają zbyt łatwowierni i często padają ofiarą oszustów. Nikogo nie powinno dziwić to, że jedną z ulubionych platform dla wszelakiej maści cyberprzestępców jest Facebook, a także oferowany przezeń komunikator Messenger. Metod na wyłudzenia jest cała masa, a administracja najpopularniejszego na świecie serwisu społecznościowego postanowiła się właśnie rozprawić z jedną z nich. Mowa o podszywaniu się pod znajomych celem dokonywania wyłudzeń.

Kradzież tożsamości na Facebooku jest bajecznie łatwa

Zjawisko kradzieży tożsamości w mediach społecznościowych nie jest nowe, ale wciąż przybiera na sile. O ile w serwisach randkowych „catfishing” na ogół bywa relatywnie nieszkodliwy, to na Messengerze w jego wyniku łatwo jest stracić spore pieniądze. W Polsce popularne są chociażby oszustwa „na BLIKa”. Jak wygląda taki proceder?

oszustwo na blika
Oszustwa „na BLIKa” to prawdziwa plaga. | Źródło: mat. własne

Przestępcy kradną tożsamość wybranej przez siebie osoby z Facebooka, ustawiając sobie jej zdjęcie profilowe, imię i nazwisko oraz dodając do grona znajomych jej znajomych. Często wystarczy napisać „hej, tu XYZ, a to moje nowe konto”, by skutecznie omamić rozmówców. W ten sposób oszuści z czasem zyskują pewny stopień wiarygodności, po czym przystępują do ataku. Najbardziej powszechną z metod oszustwa w naszym kraju są kradzieże „na BLIKa”, gdzie cyberprzestępcy proszą ofiary o przelanie „pożyczki” w wysokości kilkudziesięciu, czasem kilkuset złotych. Niestety, wiele osób traci w ten sposób oszczędności

Messenger zacznie ostrzegać przed wyłudzeniami

Facebook udostępnił już części użytkowników nową funkcję, która ma zażegnać poruszany tu problem. Messenger wyświetli nad wiadomością od podejrzanego rozmówcy komunikat sugerujący, że może być to osoba podszywająca się pod znajomego. Poniżej zostanie wyświetlony profil prawdziwego przyjaciela, za którego podaje się oszust.

messenger ostrzezenia falszywy rozmowca 2
Oszuści na Messengerze będą mieli utrudnione zadanie. | Źródło: Facebook

Wiadomości z ostrzeżeniem towarzyszyła będzie wzmianka o tym, aby zawsze w podobnych sytuacjach ignorować wszelkie prośby o pożyczki gotówkowe. Pamiętajcie, że dobrym pomysłem jest nawiązanie kontaktu telefonicznego ze znajomym i weryfikacja czy to faktycznie on jest rozmówcą. A nuż rzeczywiście stracił swoje konto? 😉

messenger ostrzezenia falszywy rozmowca 1
Podszywanie się pod innych na Messengerze to popularne taktyka cyberprzestępców. | Źródło: Facebook

Wykrywanie tego rodzaju zachowań stało się szczególnie ważne dla Facebooka, ponieważ firma zmierza w przyszłości wprowadzić domyślne szyfrowanie wiadomości. Niektórzy zwolennicy bezpieczeństwa skrytykowali ten plan, mówiąc, że zapewni on Facebookowi mniejszy wgląd w to, jak przestępcy wykorzystują Messengera do sobie tylko znanych celów. Przedstawiciele Facebooka cytowani przez serwis Engadget twierdzą, że „zaprojektowali nową funkcję w taki sposób, by współpracowała z nowym szyfrowaniem” i zauważają, że jest ona oparta na technologii uczenia maszynowego, która analizuje ogólne zachowanie użytkowników, a nie treść ich wiadomości.

Źródło: Facebook, Engadget

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.