Instalki.pl » Aktualności » Software » Pasjans w Windowsie obchodzi 30 urodziny. Dalej grają w niego miliony
Piątek, 22 Maj 2020 12:29, Wpisany przez Tomasz Bielski
Huawei P40 Lite 5g premiera
Wszystkiego najlepszego.

Microsoft Solitaire, czyli popularny pasjans kończy dzisiaj 30 lat. Amerykańska firma chce świętować tę okazję w bardzo szczególny sposób – poprzez próbę ustanowienia rekordu świata w ilości pasjansów ukończonych w ciągu jednego dnia. Według Microsoftu, każdego miesiąca w popularnego pasjansa dalej gra około 35 milionów ludzi na całym świecie. Codziennie firma notuje ponad 100 milionów różnych rozdań.

Microsoft Solitaire pojawił się po raz pierwszy jako część systemu Windows 3.0, już w 1990 roku. Został on zaprojektowany specjalnie w celu nauczenia użytkowników korzystania z myszy poprzez chwytanie kart oraz upuszczanie ich w odpowiednim miejscu. Tego typu działanie nauczyło wiele osób czynności wykonywanych każdego dnia także w innych miejscach systemu operacyjnego. Od ponad dwóch dekad pasjans jest dostarczany na każdym sprzęcie działającym pod kontrolą Windowsa. Sama aplikacja przestała być jednak integralną częścią Windowsa w 2012 roku.Co ciekawe, jedna z pierwszych wersji pasjansa posiadała także specjalny „tryb szefa”, który pozwalał się szybko przełączyć na arkusz kalkulacyjny i udawać pracę. Microsoft kazał programiście odpowiedzialnemu za stworzenie tej funkcji usunięcie jej, zaraz przed oficjalnym wydaniem. Gra jest dostępna w 65 językach na ponad 200 światowych rynkach. W nowej aplikacji znajdziemy już nie tylko klasyczną rozgrywkę, ale także kilka trybów gry, a nawet integrację z systemem Xbox Live.

Po trzech latach przerwy, w 2015 roku Microsoft zdecydował się ponownie zintegrować pasjansa ze swoim systemem operacyjnym. W kultową grę można zagrać już nie tylko na komputerach, ale również w przeglądarce czy na smartfonie z Androidem lub iOS. Gra dla systemu Windows jest dostępna w naszej bazie plików.

Można spodziewać się, że pasjans zbyt szybko nie zniknie z popularnych „okienek”. Ciekawe czy amerykańskiej firmie z okazji 30 urodzin Solitaire uda się pobić zakładany rekord.

Źródło: TheVerge / fot. Microsoft Solitaire Collection - Microsoft