Instalki.pl » Aktualności » Software » Microsoft Edge zmierza na Linuksa. Pierwsza zajawka na Build 2020
Środa, 20 Maj 2020 11:37, Wpisany przez Wojciech Błachno
Microsoft-Edge-Linux
Obietnica zostanie spełniona.

Na początku tego roku Microsoft oficjalnie udostępnił nową odsłonę przeglądarki Edge, tym razem całkowicie przebudowaną w oparciu o silnik Chromium. To otworzyło przed przeglądarką Microsoftu zupełnie nowe horyzonty w tym dostęp do nowych platform.

Nowy desktopowy Edge nie jest już dostępny jedynie na wyłączność dla systemu Windows 10, ale również w Windows 7 i na macOS. Na tegorocznej konferencji Build 2020 (oczywiście przeprowadzonej w formie zdalnej) gigant ujawnił wiele nowości związanych ze swoją przeglądarką, o których możecie przeczytać w najnowszym tekście Maksyma.

Microsoft-Edge-Linux 2
Edge na Linuksie / Źródło: Microsoft

To jednak nie koniec ekspansji na inne platformy. Już w dniu premiery nowego Edge Microsoft zapowiedział, że jego nowa przeglądarka pojawi się również na systemie Linux. Prawdopodobnie kwestie technologiczne sprawiły jednak, że proces rozwojowy tej wersji przeglądarki trwa nieco dłużej. Na Build 2020 pokazano pierwszą krótką zajawkę Edge na Linuksa.

Wiele na temat tej wersji Edge nie wiemy, bo nie była to oficjalna prezentacja. Linuksowy Edge ujawnił się nieoficjalnie podczas prezentacji zespołu Azure, który wykorzystywał właśnie tę przeglądarkę na systemie Linux.

Sugerując się powyższym obrazem można stwierdzić, że jego funkcjonalność i wygląd raczej nie będzie odbiegać mocno od wersji na pozostałe systemy. Możemy też oczekiwać pełnej synchronizacji między platformami. Więcej detali na ten temat, oczywiście wraz z datą premiery, powinniśmy poznać w ciągu najbliższych miesięcy.

Źródło: Windowslatest, Microsoft