Instalki.pl » Aktualności » Software » Firefox 84 zadebiutuje bez obsługi Flasha
Poniedziałek, 18 Maj 2020 10:53, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox-flash
Mozilla żegna się z przestarzałą technologią.

Technologia Adobe Flash jest już mocno archaiczna. Dlatego od dłuższego czasu coraz mocniej się od niej odchodzi. Samo Adobe zamierza wstrzymać wsparcie dla niej jeszcze w tym roku. Na ten ruch przygotowują się deweloperzy internetowych przeglądarek. Od dawna Flash jest w nich domyślnie wyłączony, a wkrótce zniknie na dobre. Wiemy już, kiedy to się stanie w przypadku Mozilli Firefox.

Jak zapowiedziała Mozilla, Flash zostanie z jej przeglądarki całkowicie usunięty wraz z pojawieniem się stabilnego wydania Firefoxa 84. Zgodnie z harmonogramem filmy, ta wersja programu ma zadebiutować w grudniu tego roku.

Jak wspomniałam, w tej chwili Flash jest w Firefoxie i innych przeglądarkach domyślnie wyłączony. Zatem jeżeli ktoś sobie tego życzy, może z niego skorzystać, włączając go ręcznie. Nie jest to jednak rekomendowane ze względów bezpieczeństwa.

firefox-logo

Oczywiście, zanim pojawi się stabilny Firefox 84, zmiany dla tej wersji zostaną przetestowane w wydaniu Nightly przeglądarki, począwszy od października. Potem doświadczą ich z kolei użytkownicy wydania Beta. Dzięki temu Mozilla będzie mogła się upewnić, że kompletna rezygnacja z Flasha nie wywoła żadnych niespodziewanych problemów.

Mozilla z pewnością nie jest jedyną firmą, która w najbliższej przyszłości na dobre rozprawi się z Flashem. Jego całkowite zniknięcie z innych przeglądarek, chociażby tych bazujących na Chromium, jest tylko kwestią czasu.

Pamiętajcie, że przeglądarkę Mozilla Firefox pobierzecie z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Softpedia