Messenger Rooms już dostępny – sprawdź jak z niego skorzystać

Maksym SłomskiSkomentuj
Messenger Rooms już dostępny – sprawdź jak z niego skorzystać
Facebook w dobie pandemii ewidentnie pozadrościł sukcesu platformom Zoom oraz Microsoft Teams, które pozwalają na prowadzenie wideokonferencji dla przynajmniej kilkudziesięciu osób. Ze względu na to, że w tej chwili większość zajęć uczniów i studentów, jak również spotkań biznesowych, prowadzona jest zdalnie, tego typu programy cieszą się ogromną popularnością. Chcąc przeciągnąć część użytkowników Zooma i MS Teams na swoją stronę, Facebook w kwietniu zaprezentował własną, podobną usługę – w postaci Messenger Rooms, a teraz ją udostępnił.

Rzecz jasna, Messenger od dawna pozwalał na prowadzenie grupowych rozmów wideo, ale z udziałem niezbyt wielu użytkowników. Obecnie, po wprowadzeniu usługi Rooms, można w nim organizować wirtualne spotkania dla nawet 50 osób. Co ważne, tych osób nie trzeba zapraszać indywidualnie. Wystarczy, że twórca konferencji podzieli się linkiem do pokoju rozmów w dowolnym miejscu – na przykład w poście opublikowanym na stronie dowolnej grupy, wydarzenia, na własnej osi czasu czy na czacie grupowym. Wszyscy zainteresowani (nawet Ci nie posiadający konta na Facebooku) mogą szybko dołączyć do spotkania, klikając w ten link.

Messenger Rooms – jak rozpocząć wideokonferencję

Z usługi Messenger Rooms można korzystać już zarówno na Facebooku w przeglądarce internetowej, jak i w mobilnej oraz desktopowej aplikacji Messenger. Aby własną wideokonferencję zapoczątkować przez przeglądarkę, należy kliknąć w ikonkę kamery widoczną nad listą kontaktów Messengera (po prawej stronie ekranu). Tę samą ikonę w aplikacji desktopowej znajdziecie nad kontaktami w panelu „czaty”. By zrobić to przez aplikację mobilną należy natomiast przejść do zakładki osoby i tam wybrać opcję „Utwórz pokój”.

messenger-rooms-2
Usługa Rooms w mobilnej aplikacji Messenger. | Źródło: Facebook

Poszczególne wersje usługi (w przeglądarce oraz w aplikacjach desktopowej i mobilnej) nieco się od siebie różną. We wszystkich możemy chociażby modyfikować ustawienia prywatności, decydując kto może dołączyć do rozmowy, natomiast mobilna okrojona jest o opcję udostępniania ekranu. O dziwo, póki co w żadnej z nich nie można korzystać z zapowiedzianych przez Facebooka efektów AR ani filtrów, które miały pomagać w ulepszaniu oświetlenia twarzy i otoczenia.

Czy Messenger Rooms posiada jakieś wady? Dla mnie takową jest na przykład fakt, że pokojom w usłudze nie towarzyszy tradycyjny czat. Takowy jest dostępny w Zoomie oraz MS Teams i bywa naprawdę przydatny.

Pamiętajcie, że mobilną oraz desktopową aplikację Messenger pobierzecie za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem.

Źródło: Foto. tyt. Facebook

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.