Instalki.pl » Aktualności » Software » "Polska Dolina Cyfrowa" Microsoftu. Gigant zainwestuje u nas miliard dolarów
Wtorek, 05 Maj 2020 12:14, Wpisany przez Wojciech Błachno
Warsaw-azure05096
To największa inwestycja technologiczna w Polsce.


Microsoft ogłosił dziś inwestycję o ogromnej skali, w ramach której amerykański gigant wyłoży 1 miliard dolarów, by wspomóc rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Cały projekt o wartości około 4 miliardów złotych jest podzielony na trzy części, a najważniejszym jego elementem jest wybudowanie nowej infrastruktury do centrum danych. To nowe centrum danych powstanie właśnie na terytorium naszego kraju.

AzurePolska0-5066
Źródło: Microsoft

Nowe data center zlokalizowane będzie w Warszawie lub okolicach stolicy. Wstępne prace koncepcyjne ruszyły już jakiś czas temu. Jean-Phillippe Courtois, executive vice president and president, Microsoft Global Sales, Marketing and Operations skomentował to w następujących słowach:

"Z dumą ogłaszam inwestycję o wartości 1 miliarda dolarów w trwającą w Polsce transformację cyfrową i rozwój Polskiej Doliny Cyfrowej. Dzisiejsze ogłoszenie bazuje na naszej blisko 30-letniej obecności w Polsce. [...]. Dostępna w kraju globalna chmura obliczeniowa Microsoft zapewni coraz szersze wykorzystanie możliwości technologii, szybsze wdrożenie innowacji"

Dzisiejsza zapowiedź Microsoftu o inwestycji i współpracy z Operatorem Chmury Krajowej przeciera szlak do pełnego wykorzystania potencjału chmury obliczeniowej lokalnym firmom, startupom i instytucjom publicznym.

Nowy region data center zlokalizowany w Polsce dołączy do globalnej infrastruktury chmurowej Microsoftu, w której skład wchodzi 59 lokalizacji z dostępnością usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach.

Biorąc pod uwagę sumę i pozycję amerykańskiego giganta, można śmiało stwierdzić, że jest to jedna z największych inwestycji technologicznych w historii naszego kraju.

Źródło: Microsoft