Instalki.pl » Aktualności » Software » Luka w rządowej aplikacji pozwala łatwo sprawdzić, kto jest na kwarantannie
Środa, 29 Kwiecień 2020 16:20, Wpisany przez Maksym Słomski
kwarantanna domowa blad
Prosty trik.

Aplikacje polskiego rządu tworzone w związku z szerzącą się w kraju epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 wydawane były pospiesznie. Opcjonalne narzędzie ProteGO Safe zadebiutowało bez swojej sztandarowej funkcjonalności, a w kodzie obowiązkowej dla niektórych obywateli Kwarantanny Domowej doszukano się swego czasu wielu niedociągnięć. O ile na wcześniejsze wpadki można było przymknąć oko, to nowoodkryty błąd budzi poważne zastrzeżenia z punktu widzenia bezpieczeństwa.

Poważny błąd w aplikacji Kwarantanna Domowa


Serwis Niebezpiecznik.pl donosi o błędzie w rządowej aplikacji Kwarantanna Domowa, który pozwala sprawdzić czy posiadacz danego numeru telefonu został skierowany na przymusową kwarantannę. Wystarczy przy pierwszym uruchomieniu programu podać numer osoby, którą chcemy sprawdzić i voila - apka da odpowiedź na nurtujące pytanie. W przypadku bowiem, gdy właściciel numeru jest na kwarantannie lub niedawno ją ukończył, wyświetli się komunikat o podanie 4-cyfrowego kodu PIN.

kwarantanna domowa jak sprawdzic
Ekran wyświetlany w apce Kwarantanna Domowa po wpisaniu numeru telefonu osoby poddanej kwarantannie. | Źródło: Niebezpiecznik.pl

Oczywiście informacja o tym, że ktoś przebywa na kwarantannie nie jest jednoznaczna z tym, że jest osobą chorą.

Wygląda również na to, że baza rządowa osób przebywających na kwarantannie nie działa najlepiej. Przedstawiciele serwisu źródłowego podają, że sprawdzili kilka numerów osób, które swoją kwarantannę już zakończyły, a mimo to wciąż figurują w bazie. Co więcej, w bazie brakuje niektórych osób, które kwarantannę już zaczęły.

Kwarantanna Domowa budzi oczywiste wątpliwości


Nie trzeba być ekspertem ds. bezpieczeństwa, aby dojść do wniosku, że aplikacja absolutnie nie powinna działać w ten sposób. Błąd logiczny powstały na etapie tworzenia narzędzia może mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo i prywatność wielu Polaków. Absolutnie nie zachęcamy do inwigilacji innych - mamy nadzieję, że nagłośnienie tematu skłoni osoby odpowiedzialne do refleksji i usunięcia błędu.

Obie rządowe aplikacje można pobrać za pośrednictwem naszej bazy plików na smartfony z systemem Android. Odnośniki do nich znajdziecie poniżej.


Źródło: Niebezpiecznik.pl