Instalki.pl » Aktualności » Software » Rządowa aplikacja ProteGO Safe udostępniona! Powie czy miałeś kontakt z chorym na COVID-19
Środa, 29 Kwiecień 2020 09:28, Wpisany przez Maksym Słomski
protego safe pobierz
Być może warto ją sprawdzić.

ProteGO Safe to druga z rządowych aplikacji, zapowiadana jeszcze z początkiem kwietnia, która ma pomóc kontrolować i hamować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Ministerstwo Cyfryzacji po udostępnieniu obowiązkowego dla niektórych Polaków narzędzia "Kwarantanna Domowa", teraz nakłania obywateli do instalacji apki opcjonalnej. Głównym zadaniem ProteGO Safe jest informowanie o tym, czy mieli kontakt z osobami chorymi na COVID-19.

Jak ma działać ProteGO Safe?


Celem aplikacji jest informowanie Polaków o kontaktach z osobami już zarażonymi. Aby to nastąpiło, obywatele naszego kraju powinni zainstalować wzmiankowaną aplikację i zarejestrować się w niej swoim numerem telefonu (utajnionym), a następnie aktywować Bluetooth. Za pomocą tej technologii smartfony z narzędziem ProteGO Safe będą tworzyć między sobą sieć połączeń.

W sytuacji, gdy któraś z osób, z której smartfonem uzyskał połączenie smartfon użytkownika, zachoruje, ProteGO wyświetli komunikat o możliwym ryzyku zarażenia wszystkim, którzy znajdowali się w okolicy takiej osoby. Za sprawą apki nie będzie można się dowiedzieć kto zachorował.

protego safe apka pobierz
Aplikacja ProteGO już udostępniona. | Źródło: Google Play

Dane o napotkanych urządzeniach będą przechowywane na telefonie przez dwa tygodnie, będą na nim szyfrowane i nie zostaną nigdzie udostępniane. Do komunikacji między urządzeniami ProteGO będzie używać losowych identyfikatorów, które będą zmieniane co godzinę.

Główna funkcja ProteGO Safe wciąż nieaktywna (?)


Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że postanowiło rozszerzyć założenia i nie będzie korzystać jedynie z technologii Bluetooth, która... nie jest jeszcze aktywna (?) w udostępnionej formie apki. Wprawdzie pobrać można już narzędzie w wersji 3.0.1 z obsługą Bluetooth, ale nie wiadomo czy system na pewno jest już teraz aktywny, bo nie informowało o tym MC. Przedstawiciele ministerstwa podają natomiast, że apka już teraz umożliwia samokontrolę stanu zdrowia (opcja już aktywna), a za pomocą Bluetooth zbierała będzie informacje o napotkanych przez nas urządzeniach i informowała o spotkaniach z chorymi.

"Nie zmieniło się jedno - cały czas zależy nam na przejrzystości prac nad aplikacją. Dlatego wraz z pierwszą wersją apki publikujemy także jej kod źródłowy", czytamy w komunikacie MC. "Od wybuchu epidemii zgłaszają się do nas programiści i firmy oferujące pomoc w walce z wirusem. Ich wysiłki połączyliśmy w wypuszczanej aplikacji. Jest to pierwszy krok, a nie ostatnie słowo – zapraszamy całą społeczność do recenzji i wsparcia rozwoju aplikacji", podaje Justyna Orłowska, Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw GovTech.

Co zatem już teraz potrafi ProteGO Safe?


Udostępniana wersja to moduł umożliwiający samokontrolę stanu zdrowia. To swoisty "dziennik", który na bieżąco pozwala weryfikować, czy i w jakiej grupie ryzyka zakażenia jesteśmy. Budując to rozwiązanie opieraliśmy się na wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i współpracy z lekarzami.

Po zainstalowaniu aplikacji należy odpowiedzieć na pytania o imię, płeć, wiek, grupę krwi i wziąć udział w wywiadzie dotyczącym stanu zdrowia. Kolejny krok to test oceny ryzyka - związany m.in. z przewlekłymi chorobami. Dalej użytkownik odpowiada na pytania dot. objawów COVID-19 - gorączki, kaszlu, duszności. W kolejnym punkcie odpowiadamy na pytania o inne objawy towarzyszące - osłabienie, bóle mięśni, bóle głowy, biegunkę, mdłości lub ból gardła. Na podstawie odpowiedzi apka zasugeruje do jakiej grupy ryzyka kwalifikują się odpowiedzi. Grupy są trzy:

  • Niska - przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia
  • Średnia - zostań w domu, przestrzegaj zaleceń ekspertów, zasad higieny i bezpieczeństwa. Dbaj o siebie, regularnie monitoruj swój stan zdrowia
  • Wysoka - pilnie skontaktuj się ze specjalistą

protego safe apka mc pobierz
Rządowa aplikacja ProteGO poinformuje o prawdopodobieństwie zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. | Źródło: Google Play

Test powinno się wykonywać regularnie.

Skąd pobrać ProteGO Safe?


Aplikację ProteGO Safe pobierzecie bezpłatnie za pośrednictwem naszej bazy aplikacji w wersji na Androida. Program w wersji na system iOS zadebiutuje na przestrzeni kolejnych dni. Przy okazji linkujemy także do kodu źródłowego ProteGO Safe.


Przypominamy, że firmy Google i Apple jakiś czas temu ogłosiły współpracę nad podobną aplikacją. Okazuje się jednak, że nie będzie ona skutecznie objąć monitoringiem sporej części mieszkańców naszego globu.

Źródło: MC, inf. własna