Instalki.pl » Aktualności » Software » Debiutuje Ubuntu 20.04 LTS Focal Fossa. Sprawdzamy zmiany
Sobota, 25 Kwiecień 2020 14:13, Wpisany przez Maksym Słomski
Ubuntu 20.04 LTS
Nowe Ubuntu z długim wsparciem.

Ubuntu to najpopularniejszy na świecie system operacyjny typu open-source. Miło jest mi poinformować, że w sieci ukazała się właśnie jego najnowsza wersja z wydłużonym wsparcie. Ubuntu 20.04 LTS otrzymał nazwę kodową Focal Foss i debiutuje z wieloma nowościami, którym przyjrzymy się bliżej w niniejszym wpisie.

Pierwszą z nowości, która rzuca się w oczy od momentu bootowania po samo uruchomienie systemu, oprócz szybszego rozruchu, jest odświeżony temat Yaru. Ustawić w nim można m.in. trzy różne style okienek (Light, Standard, Dark), a modyfikacje nie ominęły także innych elementów interfejsu. Temat znany jest dobrze użytkownikom Ubuntu 18.10, jednakże będzie nowinką dla osób korzystających do tej pory z Ubuntu 18.04 LTS.

Ubuntu 20.04 LTS 1
Interfejs Ubuntu 20.04 LTS. | Źródło: Ubuntu

Ubuntu 20.04 LTS 2
Personalizacja wyglądu Ubuntu 20.04 LTS. | Źródło: Ubuntu

Ubuntu domyślnie sprawdza od teraz integralność używanego nośnika podczas uruchamiania w sesjach live. Można to pominąć, naciskając kombinację klawiszy Ctrl+C. Zostało to dopuszczone, ponieważ nieudane instalacje z powodu uszkodzonych pobrań nośników instalacyjnych są jednym z najczęstszych błędów, jakie napotykają użytkownicy tego Linuxa.

Novum jest również nowa zwierzęca maskotka. Tym razem została nią Felicity, która występuje na domyślnej systemowej tapecie. Społeczność wkrótce stworzy zapewne całą gamę tapet z nią w roli głównej. Alternatywnie, na tapetę można ustawić jedno z wielu nowych zdjęć dodanych do bazy. Każde z nich pochodzi z bazy Unsplash.


Maskotka Ubuntu 20.04 LTS - Felicity. | Źródło: Ubuntu

Ubuntu 20.04 LTS 3
Zbiór nowych tapet w Ubuntu 20.04 LTS. | Źródło: Ubuntu

GNOME 3.36


Kolejną ze zmian w Ubuntu 20.04 LTS jest domyślne środowisko GNOME 3.36, zawierające garść innowacji widocznych, jak i tych, które są stricte jakościowe. Uważni obserwatorzy dostrzegą przełącznik "nie przeszkadzać", nowe ekrany logowania i blokady, a także łatwiej dostępną opcję zawieszania działania w menu statusu. Nowości prezentuje poniższe wideo.Kernel 5.4


Ubuntu 20.04 to także Kernel 5.4. O zawartych w nim zmianach pisaliśmy tutaj, więc nie ma sensu powielać tych informacji.

Aplikacje w Ubuntu 20.04 LTS


Ubuntu Desktop jest zintegrowane z G Suite od Google i Microsoft Exchange. System dostarczany jest z domyślną przeglądarką internetową Firefox 75, a także klientem poczty Thunderbird 68.7.0 - oba rozwiązania dostarcza firma Mozilla. W pakiecie aplikacji znajdziecie także program biurowy Libre Office 6.4, czyli w wersji polecanej przez twórców dla najszerszego grona odbiorców. Kolejne aplikacje znaleźć można w sklepie Ubuntu Software.

Odświeżony toolchain zawiera m.in. glibc 2.31, OpenJDK 11, Python 3.8.2, php 7.4, perl 5.30 i golang 1.13.

ZFS i zsys


W Ubuntu 19.10 dodano eksperymentalną obsługę instalacji pulpitu w sformatowanym systemie plików ZFS. Ubuntu 20.04 LTS jest dostarczany z nowszym ZFS, który oferuje natywne, sprzętowe szyfrowanie, usuwanie urządzeń, funkcję pool trim i lepszą wydajność. Funkcja jest wciąż eksperymentalna.

zsys to własne narzędzie integracyjne twórców oprogramowania pomiędzy ZFS i Ubuntu. Gdy użytkownicy instalują oprogramowanie lub aktualizują system, zsys wykona automatyczny zapis obrazu ("migawkę"), umożliwiając użytkownikom wycofanie zmian, w przypadku niepowodzenia aktualizacji. Te migawki są prezentowane w menu rozruchowym GRUB-a. Funkcja stanowi podstawę dla kolejnych, zaawansowanych funkcji tworzenia kopii zapasowych w przyszłości.

Wszystkie najciekawsze zmiany w Ubuntu 20.04 LTS przedstawili także na swoim krótkim materiale wideo redaktorzy OMGUbuntu.Ubuntu 20.04 LTS będzie wspierany przez kolejne 5 lat, czyli do 2025 roku. Użytkownicy biznesowi i korporacyjni mogą zapłacić za 10-letnie wsparcie ESM (extended maintenance release).

Najnowszą wersję Ubuntu pobierzecie oczywiście z naszej bazy plików. Znajdziecie tam także jego starsze, wciąż popularne wydania.


Źródło: Ubuntu