Instalki.pl » Aktualności » Software » Windows 10 z launcherem żywcem z macOS - zobacz jak wygląda
Piątek, 17 Kwiecień 2020 21:31, Wpisany przez Maksym Słomski
windows 10 launcher powertoys nowy
Tak właśnie powinien wyglądać domyślny launcher!

Mininarzędziom Microsoft PowerToys dla Windowsa 10 na łamach Instalki.pl poświęciliśmy już całkiem sporo uwagi - uważamy, że warto to robić, bo są niezwykle użyteczne. Ostatnio wspominałem chociażby o aktualizacji o numerze 0.16, wraz z którą zadebiutowało narzędzie Image Resizer do szybkiej zmiany rozmiaru wielu grafik na raz. W maju w ramach PowerToys pojawi się równie ciekawa aplikacja.

Okazuje się, że Microsoft szykuje zupełnie nową aplikację launchera ("Uruchomianie"), która przypominała będzie do złudzenia funkcję Spotlight znaną komputerów Mac. Aktywowana poprzez kombinację klawiszy Win + R opcja zostanie odmieniona nie do poznania. Jeśli zaprojektowana zostanie w sposób zbliżony do tego, co sugeruje grafika koncepcyjna Nielsa Laute, to... no sami powiedzcie, co o tym myślicie.

windows 10 launcher powertoys
Grafika koncepcyjna prezentująca nowy launcher w Windows 10. | Źródło: Niels Laute

Gigant z Redmond nad nowym launcherem pracuje od poniedziałku i możemy być w zasadzie pewni tego, że jego wersja beta zostanie udostępniona już w maju. W początkowej fazie będzie obsługiwała ona wyłącznie podstawowe polecenia, które obsługuje również funkcja wyszukiwarki w menu Start. Plany są jednak ambitne i docelowo launcher wchodzący w skład PowerToys ma mieć funkcjonalność zbliżoną do Alfreda z macOS i dużo większą niż Spotlight.


Lepszy niż Spotlight w macOS - nowy launcher w PowerToys dla Windows 10. | Źródło: Niels Laute

Oczywiście dla większości użytkowników Windowsa 10 obecny launcher okaże się wystarczający. Ma być on dedykowany przede wszystkim poweruserom, którzy zrobią użytek z zapowiadanych pluginów, snippetów, wyszukiwania w sieci i kilku innych użytecznych opcji, które Microsoft planuje dodać w swojej mikroaplikacji.

W chwili obecnej Microsoft prosi społeczność o pomoc w nazwaniu swojego nowego praktycznego narzędzia, które wejdzie w skład PowerToys. Możecie pomóc firmie i wziąć udział w głosowaniu, które odbywa się aktualnie na Twitterze. Proponowane nazwy to:

  • PowerToys Run
  • PowerToys Engage
  • PowerToys Init
  • Inna zaproponowana przez społeczność nazwaniu


Najnowszą wersję mikronarzędzi PowerToys pobierzecie z poziomu naszej bazy programów.


Źródło: GitHub, Twitter