
Niesamowite osiągnięcie.
Prywatne komputery zlokalizowane w domach setek milionów osób na całym świecie mogą pomóc w odnalezieniu leku na chorobę COVID-19, wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Pozwala na to projekt [email protected], realizowany od 1 października 2000 roku przez Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych. W ramach tej inicjatywy chętne osoby mogą użyczyć mocy obliczeniowej swojego sprzętu uczonym, tworząc potężny superkomputer odpowiedzialny za symulację zachowania cząsteczki białka w przestrzeni.
Akcja była nagłaśniana przez serwisy z całego świata i już kilka tygodni temu odniosła ogromny sukces. 23 marca informowaliśmy bowiem, że połączona sieć komputerów działających w ramach inicjatywy [email protected] przewyższyła swoją mocą obliczeniową najwydajniejsze siedem superkomputerów na świecie. Jednak wówczas jej moc obliczeniowa była niczym w porównaniu do mocy, którą dysponuje obecnie.
Jak się okazuje, moc obliczeniowa [email protected] przekroczyła już poziom 2,4 ExaFLOPS (2400 PetaFLOPS). Dla porównania, najpotężniejszy superkomputer na świecie, należący do IBMu, w teorii dysponuje mocą obliczeniową wynoszącą 200 PetaFLOPS (jego moc obliczeniowa zmierzona testem LINPACK to 148,6 PetaFLOPS), czyli przynajmniej 12 razy mniejszą. Teraz wydajność [email protected] jest większa niż łączna moc obliczeniowa 500 najwydajniejszych superkomputerów na świecie.

Superkomputer Summit firmy IBM | Źródło: IBM
Dyrektor [email protected], Greg Bowman, podzielił się na Twitterze, że w związku z tak ogromnym przyrostem mocy obliczeniowej badacze biorący udział w inicjatywie musieli skupić się na przenoszeniu danych z serwerów, by zrobić miejsce na kolejne, zamiast na opracowywaniu nowych projektów. Nic dziwnego – na serwery badaczy co godzinę wpływa około 6 terabajtów danych.
More GPU work units are coming for @foldingathome. We've had to shift some of our effort from setting up projects to moving data off servers to make room for more data. Its amazing how quickly the data is coming in! Something like 6TB/hr.
— Greg Bowman (@drGregBowman) April 14, 2020
Jak wesprzeć [email protected] w walce z koronawirusem?
Pamiętajcie, że każdy z Was może dołączyć do inicjatywy [email protected] i udostępnić moc obliczeniową swoich komputerów naukowcom. Aby to zrobić, należy najpierw pobrać aplikację [email protected] z naszej bazy z oprogramowaniem, spod tego adresu.
Po pobraniu aplikacji należy ją zainstalować i utworzyć w niej własny profil. Potem upewnijcie się, że w programie wybrana jest opcja "Any disease" (domyślna) z listy "I support research fighting". Obecnie choroba COVID-19 ma w ramach projektu najwyższy priorytet.

Ponownie zapraszamy Was gorąco do dołączenia w ramach projektu [email protected] do zespołu INSTALKI.pl. Dokonacie tego, wpisując na etapie wybierania pseudonimu numer 240912 w polu Team Number. Jeżeli już założyliście profil, możecie go edytować, klikając na "Change Identity" pod swoim nickiem, w lewym górnym roku okna programu.
Aplikację [email protected] na komputery z systemem Windows pobierzecie z naszej bazy plików.
Źródło: TechSpot