Instalki.pl » Aktualności » Software » [email protected] z mocą obliczeniową większą od 500 superkomputerów razem wziętych
Czwartek, 16 Kwiecień 2020 12:53, Wpisany przez Anna Borzęcka
sars-cov-2-folding
Niesamowite osiągnięcie.

Prywatne komputery zlokalizowane w domach setek milionów osób na całym świecie mogą pomóc w odnalezieniu leku na chorobę COVID-19, wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2. Pozwala na to projekt [email protected], realizowany od 1 października 2000 roku przez Uniwersytet Stanforda w Stanach Zjednoczonych. W ramach tej inicjatywy chętne osoby mogą użyczyć mocy obliczeniowej swojego sprzętu uczonym, tworząc potężny superkomputer odpowiedzialny za symulację zachowania cząsteczki białka w przestrzeni.

Akcja była nagłaśniana przez serwisy z całego świata i już kilka tygodni temu odniosła ogromny sukces. 23 marca informowaliśmy bowiem, że połączona sieć komputerów działających w ramach inicjatywy [email protected] przewyższyła swoją mocą obliczeniową najwydajniejsze siedem superkomputerów na świecie. Jednak wówczas jej moc obliczeniowa była niczym w porównaniu do mocy, którą dysponuje obecnie.

Jak się okazuje, moc obliczeniowa [email protected] przekroczyła już poziom 2,4 ExaFLOPS (2400 PetaFLOPS). Dla porównania, najpotężniejszy superkomputer na świecie, należący do IBMu, w teorii dysponuje mocą obliczeniową wynoszącą 200 PetaFLOPS (jego moc obliczeniowa zmierzona testem LINPACK to 148,6 PetaFLOPS), czyli przynajmniej 12 razy mniejszą. Teraz wydajność [email protected] jest większa niż łączna moc obliczeniowa 500 najwydajniejszych superkomputerów na świecie.

summit
Superkomputer Summit firmy IBM | Źródło: IBM

Dyrektor [email protected], Greg Bowman, podzielił się na Twitterze, że w związku z tak ogromnym przyrostem mocy obliczeniowej badacze biorący udział w inicjatywie musieli skupić się na przenoszeniu danych z serwerów, by zrobić miejsce na kolejne, zamiast na opracowywaniu nowych projektów. Nic dziwnego – na serwery badaczy co godzinę wpływa około 6 terabajtów danych.


Jak wesprzeć [email protected] w walce z koronawirusem?


Pamiętajcie, że każdy z Was może dołączyć do inicjatywy [email protected] i udostępnić moc obliczeniową swoich komputerów naukowcom. Aby to zrobić, należy najpierw pobrać aplikację [email protected] z naszej bazy z oprogramowaniem, spod tego adresu.

Po pobraniu aplikacji należy ją zainstalować i utworzyć w niej własny profil. Potem upewnijcie się, że w programie wybrana jest opcja "Any disease" (domyślna) z listy "I support research fighting". Obecnie choroba COVID-19 ma w ramach projektu najwyższy priorytet.

folding-at-home-zespol-instalki

Ponownie zapraszamy Was gorąco do dołączenia w ramach projektu [email protected] do zespołu INSTALKI.pl. Dokonacie tego, wpisując na etapie wybierania pseudonimu numer 240912 w polu Team Number. Jeżeli już założyliście profil, możecie go edytować, klikając na "Change Identity" pod swoim nickiem, w lewym górnym roku okna programu.

Aplikację [email protected] na komputery z systemem Windows pobierzecie z naszej bazy plików.


Źródło: TechSpot