Instalki.pl » Aktualności » Software » Domyślnie aktywna telemetria w Firefox 75 i jak ją wyłączyć
Piątek, 10 Kwiecień 2020 15:06, Wpisany przez Maksym Słomski
firefox telemetria jak wylaczyc
To niezwykle proste.

Firefox 75 został już wydany i możecie go pobrać za pośrednictwem naszej bazy aplikacji. O związanych z nim usprawnieniach już pisałem, ale nie wspomniałem przy tym o pewnym novum, które może być nie w smak użytkownikom wyczulonym na punkcie swojej prywatności. Jest nim telemetria, którą firma Mozilla wprowadziła do najnowszej wersji swojej przeglądarki internetowej. Jak ją ujarzmić?

Mozilla stara się być fair wobec użytkowników swoich rozwiązań i wcale nie ma zamiaru ukrywać przed nimi ustawień telemetrii. Co więcej, gromadzenie danych pozwala wyłączyć. Niestety, funkcje telemetryczne są domyślnie włączone, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby szybko je dezaktywować.

Jak wyłączyć telemetrię w przeglądarce Firefox 75?


Uruchomcie przeglądarkę Firefox, a następnie udajcie się do Menu (trzy poziome kreski umieszczone nad sobą). Z listy wybierzcie Opcje, a następnie przejdźcie do sekcji Prywatność i bezpieczeństwo. W tym miejscu poszukajcie działu "Dane zbierane przez program Firefox". To właśnie tutaj podejmiecie decyzję o tym, które dane przekazać w ręce Mozilli.

firefox 75 telemetria

Warto zwrócić uwagę na to, że Firefox nie gromadzi żadnych informacji osobistych, a tylko te, które mogą polepszyć działanie narzędzia w przyszłości. "Nie wiemy niczego o twoich konkretnych interakcjach z Firefoxem. Po prostu wiemy, ile kart otworzył użytkownik i jak długo były otwarte", zapewnia Mozilla.

To nie wszystko. Użytkownik Firefoxa ma możliwość łatwej weryfikacji tego, jakie informacje zebrała o nim na przestrzeni czasu firma Mozilla. W pasku przeglądarki wystarczy wpisać about:telemetry.

Należy wiedzieć, że Mozilla przechowuje zebrane dane przez 13 miesięcy. Informacje o adresach IP Waszych urządzeń firma automatycznie kasuje po 30 dniach. Jeśli zrezygnujecie z telemetrii w programie Firefox, to Mozilla w ciągu 30 dni usunie wszelkie zgromadzone informacje.