Android otrzymał wbudowaną klawiaturę brajlowską

Piotr MalinowskiSkomentuj
Android otrzymał wbudowaną klawiaturę brajlowską
{reklama-artykul}
TalkBack to usprawnienie pomagające osobom niedowidzącym w korzystaniu ze smartfona. Umożliwia ono m.in. odczytywanie na głos treści wyświetlanych na ekranie. Google postanowiło dodać do narzędzia kolejną funkcję, a mianowicie… klawiaturę brajlowską.

Najważniejszą jej cechą ma być docelowo prostota użytkowania. Na stronie giganta z Moutain View znaleźć możemy pełną instrukcję i opis klawiatury. Obsługuje ona 6-punktowego brajla oraz (jak na razie) kod Unified English Braille. Poniżej możecie zobaczyć wizualizację funkcji.

kalwiatura brajlowska google 1Źródło: Google

Jak uruchomić klawiaturę? Należy udać się do sekcji Ustawienia -> Ułatwienia dostępu -> TalkBack -> Ustawienia -> Klawiatura brajlowska. Następnie wystarczy jedynie otworzyć dowolną aplikację, gdzie „można pisać” i w Gboard przełączyć metodę wprowadzania na klawiaturę brajlowską.

Sam sposób implementacji tekstu może wydawać się na pierwszy rzut oka nieco skomplikowany. W celu wpisania:

  • litery „A” – należy kliknąć punkt 1,
  • litery „B” – należy kliknąć jednocześnie punkty 1 i 2,
  • litery „C” – należy kliknąć jednocześnie punkty 1 i 4,
  • litery „D” – należy kliknąć jednocześnie punkty 1,4 i 5.

Co ciekawe, Google oferuje pisanie brajlem 1 i 2 stopnia. Pierwszy skierowany jest do osób zaczynających swoją przygodę z tymże językiem, a drugi może być pomocny dla użytkowników nieco bardziej zaawansowanych.

Klawiatura brajlowska TalkBack obsługuje także rozmaite gesty, jak: usuwanie litery (przesunięcie palcem w lewo), usuwanie słowa (przesuwanie 2 palcami w lewo), dodawanie spacji (przesunięcie palcem w prawo), utworzenie nowej linii (przesunięcie 2 palcami w prawo), przesyłanie tekstu (przesunięcie 2 palcami w górę). Z kolei przesunięcie 3 palcami w górę ekranu spowoduje wyświetlenie listy wszystkich gestów.

Nie da się ukryć, że usprawnienie wprowadzone do TalkBack z pewnością zostanie docenione przez osoby niedowidzące lub niewidome. Za implementację klawiatury brajlowskiej należą się Google brawa.

Źródło: Google

Udostępnij

Piotr MalinowskiDziennikarz z pasji i wykształcenia. Jest związany z popularnymi serwisami branżowymi, gdzie od siedmiu lat publikuje treści o nowych technologiach, gamingu oraz „ludziach internetu”. Fascynuje go wpływ influencer marketingu na społeczeństwo oraz szeroko pojęte przyczyny i skutki nierówności społecznych. Prywatnie fan powieści/filmów grozy, gier studia Piranha Bytes, podcastów kryminalnych, dobrej kawy oraz rowerowych wycieczek.