Instalki.pl » Aktualności » Software » Dzięki MoreApps zainstalujesz dodatkowe aplikacje na smartfonach Huawei bez usług Google
Środa, 08 Kwiecień 2020 13:57, Wpisany przez Mateusz Ponikowski
MoreApps APKPure 1
Aplikacja rozwiązuje część problemów.

Smartfony Huawei bez usług Google stały się faktem. Na polskim rynku możemy kupić już kilka modeli opartych na autorskim ekosystemie chińskiej marki, która stawia na własne aplikacje i usługi. Wśród nich znajduje się najnowszy, flagowy model P40 Pro, a także tańsze P40 lite czy P40 lite E.

Brak usług Google, jak żyć?


To pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób. Są to przede wszystkim miłośnicy marki, którzy byli zadowoleni ze starszych modeli, a chcieliby przesiąść się na nowsze smartfony. Z drugiej strony nie brakuje użytkowników, którym brak aplikacji Google jest kompletnie obojętny. Mówię całkiem poważnie.

Osobiście znam osoby, które nie korzystają z Gmaila, w dodatku nie widząc przy tym problemu, aby YouTube uruchomić w przeglądarce, zamiast używać dedykowanej aplikacji.

Huawei P40 Pro 10
Huawei P40 Pro

Czy można zainstalować usługi Google na smartfonach Huawei?


Jakiś czasu temu istniała pewna prosta metoda, którą opisałem na przykładzie Huawei P40 lite. Niestety, nie jest ona już dostępna. W sieci cały czas pojawiają się nowe poradniki, jednak efekt działań jest mocno wątpliwy, a cały proces skomplikowany.

Oczywiście, w międzyczasie mogą pojawić się nowe, nieoficjalne narzędzia, jednak trudno powiedzieć, czy ich działanie będzie skuteczne i długotrwałe.

Jeżeli już musisz, użyj MoreApps i APKPure


W sklepie AppGallery pojawiła się nowa aplikacja o nazwie MoreApps. To projekt stworzony podobno przez samych użytkowników, którzy chcą dać dostęp do większej ilości aplikacji osobom korzystającym ze smartfonów Huawei bez usług Google.

W praktyce, MoreApps nie służy do pobierania aplikacji, a prezentuje jedynie odnośniki do miejsc, gdzie można je pobrać. Aplikacja dodatkowo sugeruje alternatywne aplikacje, więc przechodząc do pozycji Gmail otrzymamy propozycję skorzystania z Poczty od Huawei. MoreApps ma jeszcze jedną zaletę. W wielu przypadkach sugeruje uruchomienie danej usługi w przeglądarce internetowej, a gdy brak dedykowanej aplikacji, może to być najrozsądniejsze rozwiązanie.

MoreApps APKPure 2
Aplikacja MoreApps

Od jakiegoś czasu testuję P40 Pro i nie ukrywam, że wielu aplikacji wciąż mi brakuje. MoreApps może być rozwiązaniem dla mniej zaawansowanych użytkowników, którzy po prostu nie wiedzą gdzie szukać aplikacji, lub z jakich alternatyw skorzystać.

Osobiście wolę sięgnąć bezpośrednio po APKPure - serwis, który udostępnia sprawdzone instalatory aplikacji.

Co ważne, APKPure dostępne jest też w formie aplikacji na Androida, a po zainstalowaniu będzie po prostu dodatkowym sklepem z apkami obok AppGallery. Z jego poziomu możecie zainstalować wiele aplikacji Google, które działają bez usług GMS, ale często mają ograniczenia.

Przykładowo, można korzystać z przeglądarki Chrome, jednak bez logowania na konto Google i synchronizacji danych. To samo dotyczy Map Google - działa nawigacja, ale nie pobierzecie obszarów offline.

APKPure
APKPure na Huawei P40 Pro

Korzystanie z MoreApps i APKPure może być dobrym rozwiązaniem dla osób, którym brakuje niektórych aplikacji na smartfonach Huawei. Nie jest to oczywiście idealna metoda, ale warto o niej wiedzieć. Warto przypomnieć, że całkiem niedawno pojawiły się doniesienia wskazujące na możliwość pojawienia się aplikacji Google w sklepie Huawei. Chińska firma tego nie wyklucza, ale wciąż brak jakiegokolwiek potwierdzenia ze strony Google.

Nie zapominajcie też, że najwygodniejszym sposobem na przeniesienie dotychczas używanych aplikacji na nowy smartfon Huawei, jest apka Phone Clone, dostępna zarówno na Androida, jak i iOS. Podczas konfiguracji urządzenia można po prostu skopiować wybrane aplikacje, a także inne dane ze starego telefonu.