Instalki.pl » Aktualności » Software » Chrome 81 już zadebiutował. Jakich nowości doczekała się przeglądarka?
Środa, 08 Kwiecień 2020 11:36, Wpisany przez Anna Borzęcka
chrome-81
Pora pobrać aktualizację.

Zgodnie z zapowiedzią Google, 7 kwietnia zadebiutowała najnowsza wersja przeglądarki Chrome – Chrome 81. Zatem, można już ją pobierać na urządzenia z wszystkim wspieranymi systemami – Windows 10, Linux i macOS. Jakie zmiany w niej wprowadzono? Jak rysuje się jej dalsza przyszłość? Sprawdźcie!

Najważniejszą nowością, która zadebiutowała w Chrome 81 jest wsparcie dla interfejsu API Web NFC. Ten umożliwia aplikacjom internetowym odczytywanie oraz zapisywanie tagów NFC. Innymi słowy, jeżeli Twoje urządzenie posiada NFC, aplikacje internetowe mogą wykorzystać je za pośrednictwem Google Chrome, czy to do transferu danych czy w innym celu. Google wskazuje, że ta funkcja może przydać się w muzeach (do zapewniania dodatkowych informacji na temat eksponatów), w magazynach czy też na przeróżnych konferencjach.

W Chrome 81 Google wprowadziło też WebXR i Hit Test API, opracowane z myślą o wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Te pozwalają aplikacjom internetowym umieszczanie wirtualnych obiektów w rzeczywistym otoczeniu z wykorzystaniem kamery.Istotny jest fakt, że najnowsza aktualizacja Chrome usuwa z przeglądarki aż 32 luki związane z bezpieczeństwem. Wiele z nich wykryli niezależni badacze, którzy otrzymali w zamian odpowiednio wysokie nagrody pieniężne. Na szczęście tylko trzy z tych luk sklasyfikowano jako stwarzające wysoki poziom zagrożenia.

Więcej na temat nowości wprowadzonych w Chrome 81 dowiecie się pod tym adresem.

Chrome 82 i 83


Przypominamy, że Google zrezygnowało z aktualizowania Chrome do wersji o numerze 82. Zmiany, które miały w tej wersji zadebiutować, pojawią się dopiero w Chrome 83. Niemniej, stabilne wydanie samego Chrome’a 83 pojawi się trzy tygodnie wcześniej niż planowano, bo w połowie maja.

Dlaczego Google zdecydowało się na pominięcie Chrome 82 i wdrożenie jego funkcji dopiero w Chrome 83? Cóż, dużo lepiej brzmią wieści o przedwczesnym debiucie Chrome 83 niż opóźnionym wydaniu Chrome 82.

Pamiętajcie, że przeglądarkę Google Chrome możecie pobrać z naszej bazy z oprogramowaniem.


Źródło: Google