Afera e-dowodowa. MSWiA bezprawnie wykorzystało kod z GitHub?

Maksym SłomskiSkomentuj
Afera e-dowodowa. MSWiA bezprawnie wykorzystało kod z GitHub?
{reklama-artykul}
Poważne oskarżenia wystosował pod adresem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) Piotr Majkrzak, użytkownik serwisu GitHub, który szybko zyskał poparcie innych osób, w tym twórcy wykorzystanego przez instytucję kodu. W rozwojowej sprawie wskazuje się, że MSWiA bezprawnie wykorzystało cudzy kod źródłowy w oprogramowaniu e-Dowodów. Wiadomość w tej sprawie, skierowana do sekretariatu PWPW, pozostaje bez odpowiedzi już od 6 marca 2019 roku.

PWPW w swoim oprogramowaniu miała zastosować fragmenty oprogramowania OpenSC w sposób, który narusza jego licencję. Piotr Majkrzak wskazuje komponent e-dowod-pkcs11-64.so, jako skopiowany z jednej z bibliotek OpenSC. OpenSC stanowi zestaw różnych bibliotek i narzędzi programistycznych umożliwiający obsługę kart inteligentnych, także z obsługą szyfrowania, i pozwalający na stosowanie ich do autoryzacji i podpisów elektronicznych.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie dołączyła OpenSC do oprogramowania e-Dowodu jako osobnej biblioteki, a skompilowała ją statycznie do swojej aplikacji. Towarzysząca OpenSC licencja LGPL stanowi wyraźnie, iż należało zarówno podać treść licencji, jak i kod źródłowy aplikacji. Gdyby biblioteka modyfikowana nie była, kodu źródłowego nie należałoby udostępniać.

Pan Majkrzak wystosował do PWPW prośbę o udostępnienie kodów.

„Witam
Proszę o udostępnienie kodu źródłowego aplikacji e-dowód Menedżer a w szczególności komponentów opartych na otwartych licencjiach., jak np.: e-dowod-pkcs11-64.so na LGPL
Z poważaniem
Piotr Majkrzak”

W odpowiedzi otrzymał wiadomość:

„Szanowny Użytkowniku,z przyczyn bezpieczeństwa, kody źródłowe aplikacji objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa i nie mogą być udostępniane. Zespół eDO”

Maila do PWPW wysyłał także Michał Kowalski, który odpowiedzi się nie doczekał. Wiadomość zamieszczamy poniżej:

edowod pwpw opensc

Rozwój sytuacji można śledzić w poświęconym jej wątku w serwisie GitHub, gdzie wypowiada się również twórca oprogramowania. Wspomina on, że podobny problem miał kiedyś z nielegalnym wykorzystaniem jego pracy przez policję hiszpańską. Dyskusja na ten temat prowadzona jest także na Reddicie.

Gdy Ministerstwo Cyfryzacji lub PWPW odniosą się do sprawy w odpowiedzi na naszą wiadomość, niezwłocznie Was o tym poinformujemy.

Źródło: GitHub

Udostępnij

Maksym SłomskiZ dziennikarstwem technologicznym związany od 2009 roku, z nowymi technologiami od dzieciństwa. Pamięta pakiety internetowe TP i granie z kumplami w kafejkach internetowych. Obecnie newsman, tester oraz "ten od TikToka". Miłośnik ulepszania swojego desktopa, czochrania kotów, Mazdy MX-5 i aktywnego uprawiania sportu. Wyznawca filozofii xD.