Instalki.pl » Aktualności » Software » Afera e-dowodowa. MSWiA bezprawnie wykorzystało kod z GitHub?
Wtorek, 07 Kwiecień 2020 12:44, Wpisany przez Maksym Słomski
edowod pwpw opensc afera
Oskarżenia ze strony twórcy.

Poważne oskarżenia wystosował pod adresem Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) Piotr Majkrzak, użytkownik serwisu GitHub, który szybko zyskał poparcie innych osób, w tym twórcy wykorzystanego przez instytucję kodu. W rozwojowej sprawie wskazuje się, że MSWiA bezprawnie wykorzystało cudzy kod źródłowy w oprogramowaniu e-Dowodów. Wiadomość w tej sprawie, skierowana do sekretariatu PWPW, pozostaje bez odpowiedzi już od 6 marca 2019 roku.

PWPW w swoim oprogramowaniu miała zastosować fragmenty oprogramowania OpenSC w sposób, który narusza jego licencję. Piotr Majkrzak wskazuje komponent e-dowod-pkcs11-64.so, jako skopiowany z jednej z bibliotek OpenSC. OpenSC stanowi zestaw różnych bibliotek i narzędzi programistycznych umożliwiający obsługę kart inteligentnych, także z obsługą szyfrowania, i pozwalający na stosowanie ich do autoryzacji i podpisów elektronicznych.Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych nie dołączyła OpenSC do oprogramowania e-Dowodu jako osobnej biblioteki, a skompilowała ją statycznie do swojej aplikacji. Towarzysząca OpenSC licencja LGPL stanowi wyraźnie, iż należało zarówno podać treść licencji, jak i kod źródłowy aplikacji. Gdyby biblioteka modyfikowana nie była, kodu źródłowego nie należałoby udostępniać.

Pan Majkrzak wystosował do PWPW prośbę o udostępnienie kodów.

"Witam
Proszę o udostępnienie kodu źródłowego aplikacji e-dowód Menedżer a w szczególności komponentów opartych na otwartych licencjiach., jak np.: e-dowod-pkcs11-64.so na LGPL
Z poważaniem
Piotr Majkrzak"

W odpowiedzi otrzymał wiadomość:

"Szanowny Użytkowniku,z przyczyn bezpieczeństwa, kody źródłowe aplikacji objęte są tajemnicą przedsiębiorstwa i nie mogą być udostępniane. Zespół eDO"

Maila do PWPW wysyłał także Michał Kowalski, który odpowiedzi się nie doczekał. Wiadomość zamieszczamy poniżej:

edowod pwpw opensc

Rozwój sytuacji można śledzić w poświęconym jej wątku w serwisie GitHub, gdzie wypowiada się również twórca oprogramowania. Wspomina on, że podobny problem miał kiedyś z nielegalnym wykorzystaniem jego pracy przez policję hiszpańską. Dyskusja na ten temat prowadzona jest także na Reddicie.

Gdy Ministerstwo Cyfryzacji lub PWPW odniosą się do sprawy w odpowiedzi na naszą wiadomość, niezwłocznie Was o tym poinformujemy.

Źródło: GitHub