Instalki.pl » Aktualności » Software » Wolicie przeglądarkę Edge od Firefoxa. Mozilla krytykuje Microsoft
Sobota, 04 Kwiecień 2020 11:48, Wpisany przez Maksym Słomski
przegladarki internetowe edge firefox
Internauci zmieniają preferencje.


Przedstawiciele Microsoftu podjęli słuszne działanie, decydując się na wykorzystanie w przeglądarce internetowej Edge silnika Chromium. Aplikacja nie tylko zaczęła działać odczuwalnie lepiej, stała się nowocześniejsza i bardziej przyjazna użytkownikom. Przede wszystkim - przynajmniej z biznesowego punktu widzenia - jest coraz chętniej pobierana. Dane z marca prezentowane przez NetMarketShare dowodzą, że rozwiązanie giganta z Redmond wyprzedziło pod względem popularności przeglądarkę Mozilla Firefox!

Z przeglądarki internetowej Microsoft Edge korzysta obecnie ok. 7,59% internautów. Użytkownicy Firefoxa stanowią 7,19% ogółu internautów i są nieco większą grupą od tej, która stosuje na co dzień program Internet Explorer 11 (5,60%). Twórcy przeglądarek internetowych mogą tylko z zazdrością spoglądać w stronę wyniku osiągniętego przez Google, niepodzielnego lidera nowego zestawienia. Z Google Chrome korzysta obecnie aż 68,50% wszystkich osób surfujących po sieci. Coś niesamowitego.

udzialy przegladarek
Popularność desktopowych przeglądarek internetowych w marcu 2020 roku. | Źródło: NetMarketShare

Silnik Chromium w przeglądarce internetowej Microsoft Edge pozwala jej użytkownikom m.in. na instalowanie rozszerzeń z Chrome Web Store. Już same dodatki są dostatecznym argumentem dla wielu osób, aby nie zmieniać domyślnego rozwiązania dostarczanego wraz z każdym systemem Windows 10 na inne. Czyżby Google Chrome miał w kolejnych latach stracić na popularności na rzecz Edge'a? Czas pokaże, ale jest to możliwe.

Przejście Microsoftu na silnik Chromium krytykowała swojego czasu Mozilla. Zespół odpowiedzialny za rozwój Firefoxa mówił wtedy, że przez takie działanie popularna firma "oddała jeszcze więcej władzy nad Internetem w ręce Google". Trudno oprzeć się przekonaniu, że to właśnie Google dyktuje trendy w rozwoju nie tylko wszystkich przeglądarek wykorzystujących Chromium, ale także sporej części Internetu.

Zobaczcie jak zmieniała się popularność przeglądarek internetowych na przestrzeni ostatnich lat. Dane zaprezentowano w formie ciekawego materiału wideo.

Drogi Czytelniku, jeśli podobnie jak większość internautów korzystasz z Google Chrome, to może wypróbujesz nowego Edge’a lub Firefoxa? Najnowsze wersje obu programów pobierzesz za pośrednictwem naszej bazy aplikacji.


Źródło: NetMarketShare