Instalki.pl » Aktualności » Software » Huawei EMUI 10.1 z imponującą listą zmian. Oto najciekawsze
Piątek, 03 Kwiecień 2020 10:15, Wpisany przez Maksym Słomski
EMUI 10.1 zmiany
Zaskakująco wiele nowości.


Ze smartfonów marki Huawei korzysta bardzo pokaźne grono Polaków. Chiński producent wciąż ma ponad 20% udziałów w naszym rynku i sytuacja ta może się utrzymać jeszcze przez jakiś czas. Wprawdzie aktualizacji EMUI 10.1 na swoim smartfonie nie znajdzie co piąty Polak, bowiem lista objętych nią urządzeń nie zawiera wszystkich modeli telefonów, ale posiadacze flagowców różnych generacji mogą być o to spokojni. Przyjrzyjmy się zmianom w EMUI 10.1 i temu na jakie urządzenia trafi.

EMUI 10.1 - co nowego?


Nazwa nowej wersji nakładki mogłaby sugerować, że zmiany w niej wdrażane będą symboliczne. Nic bardziej mylnego, a Huawei szykuje naprawdę mnóstwo praktycznych nowości.

Jeszcze większa wydajność


Nie wiem na ile wierzyć w te zapewnienia, ale Huawei twierdzi, iż za sprawą technologii o nazwie Deterministic Latency Engine zredukuje czas reakcji systemu na działania użytkownika o niemal 21% w porównaniu do EMUI 10. Niby fajnie, ale czy użytkownik naprawdę to odczuje? Oby!

MeeTime, czyli FaceTime w wydaniu Huawei


Pierwszą z nowości jest nowa aplikacja o nazwie MeeTime. Podobieństwo nazwy do popularnego komunikatora wideo od Apple jest z pewnością zamierzone. Program pozwoli nie tylko nawiązywać połączenia wideo ze znajomymi i bliskimi (także grupowe), ale takze w łatwy sposób udostępniać zawartość ekranu smartfonu. Rozmowę w dowolnym momencie można "przenosić" pomiędzy urządzeniami Huawei - na przykład rozpocząć ją na smartfonie, a kontynuować na tablecie.

 

Wiadomości w trybie picture-in-picture


Wiecie jak to jest, gdy oglądacie jakiś film i odczytujecie przychodzącą wiadomość? Ta przeważnie uniemożliwia przeglądanie pozostałej zawartości ekranu. W nowym EMUI 10.1 tapnięta wiadomość otworzy się w osobnym okienku, unoszącym się nad odtwarzanymi treściami. Z poziomu okienka będzie można na nią odpisać.

Huawei Golden Snap - cudowna funkcja automatycznej edycji zdjęć


O, to mi się podoba! Huawei Golden Snap to nowa funkcja w aplikacji aparatu, która umożliwi błyskawiczne usuwanie zbędnych obiektów z kadru. Na start będą to przechodnie. Wystarczy po zrobieniu zdjęcia kliknąć odpowiednią opcję i voila - nadprogramowe osoby zostaną usunięte z kadru. Funkcja trafiła już do smartfonów Huawei P40.

 

Ulepszone wyszukiwanie na urządzeniach w ramach jednej sieci Wi-Fi


Kolejnym ciekawym novum jest wyszukiwanie plików na urządzeniach zalogowanych na to samo konto i znajdujących się w obrębie tej samej sieci Wi-Fi. W ten sposób z poziomu tabletu można na przykład wyszukać zdjęcia przechwytywane i zapisywane na smartfonie. Oczywiście wyszukiwaniu towarzyszą wszystkie "inteligentne" opcje pokroju wyszukiwania obiektów i fotografii według określonej lokalizacji.

Usprawniony multitasking, czyli coś, z czego nikt nie korzysta


Pamiętacie jak wielki hałas zrobiono wkoło możliwości odtwarzania dwóch aplikacji obok siebie na smartfonach z Androidem? No i kto teraz z tego korzysta? No tak, zapewne wśród 1,7 miliona czytelników serwisu Instalki.pl znajdą się zaraz dwie takie osoby, ale powiedzmy sobie szczerze: nie jest to popularna funkcja. Mimo to, Huawei ją doskonali.W EMUI 10.1 przesunięcie palcem od lewej lub prawej krawędzi wyświetli dok z aplikacjami. Prezentowane tam ikony można przeciągać w górną lub dolną część wyświetlacza, by uruchomić ją na połowie ekranu. Poszczególne okna są pomiędzy sobą interaktywne, co oznacza, że z niektórych narzędzi dane można przenosić poprzez funkcję "przeciągnij i upuść" do innych.

Europejski oddział Huawei regularnie chwali się najważniejszymi zmianami na Twitterze, a informacje o niemal wszystkich innowacjach dostępne są na stronie internetowej Huawei poświęconej EMUI.

EMUI 10.1 - które smartfony i tablety otrzymają aktualizację?


Oficjalna lista udostępniona przez Huawei dotyczy ok. 30 modeli smartfonów i tabletów, jednak nie wszystkie one dostępne są w sprzedaży w Polsce. Spośród tych dostępnych w naszym kraju, aktualizacja powinna trafić co najmniej na urządzenia:

  • Huawei Mate Xs
  • Huawei P30, P30 Pro i Mate 30 Pro
  • Huawei Mate 20, Mate 20 Pro i Mate 20 X 5G
  • Honor 20 i Honor 20 Pro
  • Huawei MatePad Pro i MediaPad M6
  • Huawei Nova 5Z

W Chinach trwają już beta testy oprogramowania, które zostało udostępnione na wiele z wymienionych sprzętów.