Instalki.pl » Aktualności » Software » Jednak! Rząd nakazuje obywatelom instalację aplikacji "Kwarantanna domowa"
Środa, 01 Kwiecień 2020 17:18, Wpisany przez Maksym Słomski
aplikacja kwarantanna domowa obowiazkowa pobierz
Nowy obowiązek.

Stało się to, co zapowiadaliśmy 30 marca. Rząd wprowadził prawny obowiązek instalacji aplikacji "Kwarantanna domowa". Dotyczy on wszystkich osób przebywających w obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie, na którą kierowani są wybrani obywatele naszego kraju. Wszystko przez podpisaną przez Prezydenta Andrzeja Dudę specustawę.Aplikacja "Kwarantanna domowa" jest obowiązkowa


Ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych informuje o obowiązku z korzystania z aplikacji w artykule 7e ust.1. Na swoich urządzeniach mobilnych apkę instalować muszą wszyscy Polacy poddani kwarantannie. Dopuszczone są trzy odstępstwa od tego wymogu.

Kto nie musi instalować aplikacji "Kwarantanna domowa"?


  • osoba z określoną dysfunkcją wzroku
  • osoba, która złożyła oświadczenie, że nie jest abonentem lub użytkownikiem sieci telekomunikacyjnej
  • osoba nie posiadająca urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowaniaJak aktywować aplikację "Kwarantanna domowa"


Z aplikacji korzystać mogą wyłącznie osoby objęte kwarantanną. System jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny. Zainstalowanie i aktywowanie aplikacji za pomocą numeru telefonu i nadesłanego na niego kodu, możliwe jest po wypełnieniu specjalnego formularza, który otrzymują osoby kierowane na kwarantannę.

Po co mi aplikacja "Kwarantanna domowa"?


Zaraz po aktywacji aplikacji dostaniecie zadanie w postaci zrobienia sobie zdjęcia. Będzie to tzw. zdjęcie referencyjne. To do niego system będzie porównywał każde kolejne zdjęcie, które zrobicie w trakcie korzystania z aplikacji. Od tego momentu czekajcie na kolejne zadania.

Zadania zawsze są takie same – to prośby o zrobienie i przesłanie zdjęcia. Każdego dnia dostaniecie do wykonania kilka takich zadań. SMS-y przyjdą o różnych porach. Na wykonanie zadania macie 20 minut. Niewykonanie zadania w tym czasie to znak dla służb, by sprawdziły, czy nie łamiecie zasad odbywania kwarantanny.

"W aplikacji wykorzystywana jest geolokalizacja oraz system porównywania twarzy. Dzięki nim wiadomo, że to na pewno ta konkretna osoba i że przechodzi kwarantannę w miejscu zadeklarowanym w formularzu lokalizacyjnym" – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wizyty policji możecie się spodziewać w dowolnym momencie kwarantanny. Aplikacja ich nie zastępuje, ale uzupełnia.

Aplikacja rządowa - wątpliwości


W swoim poprzednim wpisie wspominałem, że pewne obiekcje co do aplikacji ma Fundacja Panoptykon. Wytknięto jej także wiele błędów. Informacje na ten temat znajdziecie tutaj.

Kwarantanna domowa - skąd pobrać aplikację?


Aplikację Kwarantanna domowa można pobrać za pośrednictwem naszej bazy programów w wersji na Androida lub z App Store na urządzenia z systemem iOS.


Źródło: Gov.pl