Instalki.pl » Aktualności » Software » Edge Chromium – Microsoft zapowiedział nowe, ciekawe funkcje dla przeglądarki
Wtorek, 31 Marzec 2020 13:13, Wpisany przez Anna Borzęcka
edge-nowe-funkcje
Jest na co czekać.

Zgodnie z niedawną zapowiedzią Microsoftu, stabilna wersja Edge’a Chromium zapewne przez długi czas nie otrzyma żadnej dużej aktualizacji. Mimo to firma nie mogła powstrzymać się przed zaprezentowaniem nowości, których jego przeglądarka ma się doczekać w przyszłości. Zobaczcie, jakich funkcji możemy spodziewać się w Edge’u Chromium. Brzmią ciekawie.

Nowy sposób wyświetlania kart, inteligentne kopiowanie i monitorowanie haseł


Najlepiej zapowiadającym się dodatkiem do przeglądarki Microsoftu wydaje się możliwość wyświetlania kart ze stronami internetowymi nie jedna obok drugiej, nad paskiem z adresem wyświetlanej strony, a po lewej stronie przeglądarki, w formie listy. To rozwiązanie nietypowe, ale brzmiące intrygująco. Największą przydatnością zapewne będzie cieszyć się wśród użytkowników, którzy regularnie otwierają w przeglądarce więcej niż kilka kart. Wyświetlanie ich w formie listy ułatwi ich organizację oraz sprawi, że trudniej będzie przez przypadek zamknąć niewłaściwą kartę.Kolejną funkcją planowaną przez Microsoft dla Edge’a Chromium jest tak zwane Inteligentne Kopiowanie (ang. Smart Copy). Ma ono ułatwiać kopiowanie treści ze stron internetowych i przenoszenie wklejanie ich do dokumentów. Smart Copy ma zachowywać formatowanie tych treści, w tym wszelkie obrazy lub łącza.Inna zapowiedziana nowość, Password Monitor, ma powiadamiać użytkowników przeglądarki o tym, gdy tylko hasła i inne wrażliwe informacje zapisane w jej menedżerze haseł staną się częścią jakiekolwiek wycieku danych, na przykład spowodowanego atakiem hakerów. W ustawieniach Edge’a Chromium ma być wyświetlana lista przejętych haseł, przekierowująca użytkowników do serwisów, w których powinni zmienić hasło. Firefox i Chrome oferują podobne narzędzia.Wszystkie wymienione powyżej funkcje mają najpierw trafić do kanałów Insider (Beta, Dev i Canary) przeglądarki Edge Chromium – wyświetlanie kart w formie listy oraz Password Monitor w ciągu kilku najbliższych miesięcy, a Smart Copy w następnym miesiącu. Microsoft nie zapowiedział, kiedy możemy spodziewać się ich w wydaniu stabilnym.

Inne nachodzące nowości


W ostatnim wpisie na swoim blogu Microsoft przypomniał też o funkcjach, które zapowiedział dla Edge’a Chromium wcześniej. Jedną z nich są tak zwane Kolekcje, które w desktopowej wersji przeglądarki są dostępne w kanałach Insider, a której, jak wiemy od dzisiaj, wkrótce mają trafić do wersji stabilnej. Co więcej, wiosną powinniśmy doczekać się ich na urządzeniach mobilnych. Kolekcje pozwalają na łatwe zbieranie informacji z różnych stron internetowych, organizowanie ich czy eksportowanie ich do plików.Wkrótce do wersji stabilnej Edge’a Chromium ma trafić również tryb InPrivate. Dzięki korzystaniu z przeglądarki w tym trybie po zakończeniu sesji przeglądania automatycznie mają być usuwane historia odwiedzanych stron, ciasteczka i inne dane.Więcej na temat planów Microsoftu wobec Edge’a Chromium możecie przeczytać tutaj. Na jakie z zapowiedzianych funkcji czekacie najbardziej?

Pamiętajcie, że przeglądarkę Edge Chromium możecie pobrać z naszej bazy z oprogramowaniem


Źródło: Microsoft