Instalki.pl » Aktualności » Software » Mozilla nie idzie śladem Google i Microsoftu – aktualizacje dla Firefoxa bez opóźnień
Poniedziałek, 30 Marzec 2020 13:39, Wpisany przez Anna Borzęcka
firefox
Dobre wieści dla użytkowników przeglądarki.

Jakiś czas temu ze względu na trwającą pandemię koronawirusa Google oraz Microsoft postanowiły wstrzymać wprowadzanie kolejnych aktualizacji do swoich przeglądarek, z wyjątkiem poprawek związanych z bezpieczeństwem. W tej sytuacji spodziewano się, że podobną decyzję Mozilla wkrótce podejmie względem Firefoxa. Tymczasem, przedsiębiorstwo zdecydowało się wszystkich zaskoczyć.

Jak możemy wyczytać w zaktualizowanym kalendarzu aktualizacji Firefoxa, Mozilla nie zamierza wstrzymywać, czy przekładać debiutu kolejnych wersji swojej przeglądarki. Nawet duże aktualizacje mają pojawić się zgodnie z dotychczasowymi założeniami.

Niedawno Mozilla skróciła swój cykl wydawania większych aktualizacji do Firefoxa. Teraz pojawiają się one nie co 6 tygodni, a co 4, czyli co miesiąc. Co ważne, firma przyznaje, że choć ten krótszy cykl w najbliższej przyszłości zostanie utrzymany, niektóre ważne funkcje, które miały być w dużych aktualizacjach wprowadzone, mogą doczekać się opóźnień. To dlatego, że na opracowanie takich funkcji potrzeba czasu – obecnie jeszcze więcej niż zwykle, dlatego że część programistów jest zmuszona do pracy w domu.

Najbliższa duża aktualizacja dla Mozilli Firefox ma zadebiutować już 7 kwietnia. Ta powinna wprowadzić między innymi zmiany w pasku służącym za wyszukiwarkę i miejsce wyświetlania adresów stron internetowych. Z tego paska zniknąć mają prefiksy pokroju „https” i „www”, dzięki czemu ma się on stać czytelniejszy.

Losy Google Chrome


Jak Google ogłosiło w swojej niedawnej aktualizacji, odnoszącej się do decyzji o wstrzymaniu wydawania nowych aktualizacji do Chrome, wcześniejszy harmonogram rzeczywiście nie zostanie utrzymany, ale już wkrótce, bo 7 kwietnia, debiutu ma doczekać się stabilna wersja Chrome 81. Poza tym, Chrome 83 ma pojawić się trzy tygodnie wcześniej, niż planowano, bo w połowie maja, natomiast wersja o numerze 82 zostanie całkowicie pominięta. Niemniej jednak, Chrome 83 ma oferować wszystkie funkcje, które miały pojawić się w Chrome 82.

google-chrome

Dlaczego Google zdecydowało się na pominięcie Chrome 82 i wdrożenie jego funkcji dopiero w Chrome 83? Cóż, dużo lepiej brzmią wieści o przedwczesnym debiucie Chrome 83 niż opóźnionym wydaniu Chrome 82.

Pamiętajcie, że przeglądarkę Mozilla Firefox możecie pobrać z naszej bazy z oprogramowaniem.

 


Źródło: Softpedia