Instalki.pl » Aktualności » Software » Wkrótce Microsoft może się pozbyć klasycznego panelu sterowania z Windows 10
Czwartek, 26 Marzec 2020 15:03, Wpisany przez Anna Borzęcka
Wkrótce Microsoft może się pozbyć klasycznego panelu sterowania z Windows 10
To byłoby dobrym posunięciem.

Nie od dziś wiadomo, że Microsoft zamierza usunąć z systemu Windows 10 bardzo dobrze znany użytkownikom panel sterowania i zastąpić go nowymi opcjami w aplikacji Ustawienia. Teraz wygląda jednak na to, że gigant z Redmond jest coraz bliżej realizacji tego pomysłu. Świadczą o tym trzy opcje, które odkryto w poglądowej wersji oprogramowania.

Prawdę mówiąc nie pamiętam, kiedy ostatnio korzystałam w Windowsie 10 z panelu sterowania. Aplikacja Ustawienia już w dużej mierze przejęła jego rolę. Mimo to ten klasyczny element znany też z innych wersji systemu Microsoftu nadal z tej najnowszej nie zniknął.

Wkrótce Microsoft może się pozbyć klasycznego panelu sterowania z Windows 10

O tym, że wkrótce może się to zmienić sugerują trzy opcje - HideSystemControlPanel, SystemControlPanelFileExplorerRedirect oraz SystemControlPanelHotkeyRedirect – których doszukano się w ostatnim poglądowym buildzie Windows 10. Mowa o buildzie oznaczonym numerem 19587. W nim te funkcje są jeszcze nieaktywne, ale inaczej może być w przypadku buildów, do których dostęp mają tylko pracownicy Microsoftu. W nich panel sterowania może być już wyłączony.


Póki co nie wiadomo, w jakiej aktualizacji systemu Windows 10 przedstawione zmiany mogą zostać wprowadzone. Nie zmienia to jednak faktu, że prędzej czy później Microsoft się panelu sterowania pozbędzie. To tylko kwestia czasu, bo ten element systemu stopniowo staje się coraz bardziej bezużyteczny.

Przypominamy, że niedawno Microsoft postanowił zawiesić część aktualizacji dla Windowsa 10. Do odwołania w ramach Windows Update pojawiały się będą wyłącznie nowości wydawane z okazji Patch Tuesday - w drugi wtorek każdego miesiąca. Niemniej, sytuacja ta nie powinna wpłynąć na termin publikacji aktualizacji Windows 10 20H1. Jest to tak zwany "feature update", a o przekładaniu tychże w czasie firma nie informuje, przynajmniej na razie.

Źródło: Softpedia