Najlepsze programy do wideokonferencji. 9 narzędzi na komputery i smartfony

Wojciech OnyśkówSkomentuj
Najlepsze programy do wideokonferencji. 9 narzędzi na komputery i smartfony
Praca zdalna bez wychodzenia z domu to z powodu koronawirusa temat przewodni wśród wielu pracowników – szczególnie biurowych. Zorganizowanie sobie pracy w domowych warunkach wbrew pozorom nie jest trudne. Pomocne mogą się okazać programy do wideokonferencji, dzięki którym połączymy się z innymi osobami i zaaranżujemy wirtualne spotkanie. Oto najlepsze z nich.

Facebook Messenger

Do prywatnych rozmów z rodziną i znajomymi w zupełności wystarczy też Messenger. Znany wszystkim komunikator umożliwia przeprowadzenie wideokonferencji w kilka osób – w sam raz, by zorganizować wirtualne spotkanie z paczką znajomych i dowiedzieć się, co u nich słychać.

video chats on Messenger

Z grupowego wideoczatu na Messengerze można korzystać zarówno w przeglądarce lub dedykowanej aplikacji na komputerach stacjonarnych, jak i bezpośrednio z urządzenia mobilnego. Dzięki temu mamy pewność, że wszyscy będą mogli komfortowo uczestniczyć w wirtualnym spotkaniu.

Google Hangouts

Pakiet Google oferuje ogrom możliwości. Wiele firm korzysta z tego systemu, by organizować sobie pracę na odległość. Szczególnie pomocny jest w tym przypadku Hangouts, za pomocą którego możemy zrealizować efektywną wideokonferencję.

Google Hangouts

{reklama-artykul}Możliwości Google Hangouts są spore, głównie ze względu na kompatybilność z innymi usługami tej firmy. Użytkownik może zaplanować wirtualne spotkanie z wyprzedzeniem, by każdy mógł potwierdzić (lub zanegować) swoją obecność. Odbywa się to z wykorzystaniem dobrze nam znanego kalendarza Google, gdzie można od razu podejrzeć dostępność innych osób (jeżeli ich plan dnia jest udostępniany innym pracownikom firmy). W wysłanym zaproszeniu dostępny jest natomiast m.in. link do łatwego dołączenia do konferencji. Istnieje również możliwość „wdzwonienia się”, wybierając wygenerowany numer telefonu.

Narzędzie umożliwia nie tylko przesyłanie wizji i dźwięku od wielu osób jednocześnie. Prowadzący spotkanie może np. udostępnić swój pulpit, by przedstawić uczestnikom omawiany problem lub wyświetlić prezentację.

Skype

Do podstawowych wideokonferencji w zupełności wystarczy też Skype, którego popularność w ostatnich latach nieco spadła. Narzędzie od Microsoftu umożliwia nie tylko prowadzenie rozmów tekstowych czy dzwonienie do kilku osób jednocześnie, ale oczywiście także organizowanie wideokonferencji. Zaletą tego narzędzia jest dostępność na szerokiej gamie sprzętów, a także możliwość udostępniania własnego pulpitu w celu prowadzenia np. prezentacji.

Skype PC

Zoom

Zoom to łatwa w użyciu i niezawodna platforma chmurowa do wideokonferencji, współpracy, czatów i seminariów internetowych dostępna na urządzeniach mobilnych, komputerach stacjonarnych, telefonach i systemach pokojowych.

Darmowy plan Basic oferuje połączenie nawet 100 użytkowników, a czas trwania to maksymalnie 40 minut. Bezpośrednie połączenia dwóch użytkowników nie posiadają żadnych ograniczeń.

Webex Meetings

Bardziej zaawansowaną wersją oprogramowania do kompleksowego prowadzenia wideokonferencji jest Webex Meetings. Przeznaczony przede wszystkim dla większych firm i przedsiębiorstw (wymaga uiszczenia opłaty), umożliwia wygodną pracę zdalną całych zespołów.

Za pomocą Webex Meetings możemy prowadzić wideokonferencję, udostępniać swój pulpit w celu prezentacji dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych czy aplikacji. Organizator może ponadto nagrywać spotkanie i udostępnić materiał osobom, które nie zdołały do niego dołączyć.

2020-03-24 121414

Webex Meetings umożliwia także organizację wideokonferencji dla gości spoza firmy. Wystarczy udostępnić im link. Jednocześnie w spotkaniu może brać udział nawet 100 tys. osób.

BlueJeans Meetings

Kolejny płatny program o sporych możliwościach. BlueJeans Meetings umożliwia wygodne prowadzenie wideokonferencji, łączenie się z innymi z dowolnego miejsca czy proste dołączanie do rozmowy bez konieczności instalacji aplikacji – wystarczy kliknąć w otrzymany link.

BlueJeans Meetings jest ponadto kompatybilny z systemami do wideokonferencji różnych marek, dzięki czemu można go łatwo zainstalować w firmowych salach konferencyjnych. Możliwa jest również wygodna integracja ze Slackiem, Microsoft Teams czy chociażby Skype for Business.

BlueJeans Meetings

Narzędzie umożliwia nagrywanie i natychmiastowe udostępnianie materiałów uczestnikom spotkania, dzielenie się widokiem własnego ekranu i proste zarządzanie interfejsem (np. wygodny wybór kamery lub mikrofonu).

Join.me

Join.me zainteresuje osoby, które poszukują narzędzia oferującego przede wszystkim wysoką jakość dźwięku i obrazu. Program wpisuje się w te wymogi.

Do najważniejszych funkcji narzędzia należy m.in. możliwość prowadzenia wideokonferencji z maksymalnie 250 osobami (w wyższych planach cenowych). Jest oczywiście funkcja udostępniania pulpitu i opcja nagrywania spotkania do późniejszego upublicznienia.

Twórcy przewidzieli też kilka bardziej zaawansowanych rozwiązań, takich jak chociażby możliwość dodawania adnotacji bezpośrednio podczas prowadzenia spotkania. Narzędzie bezproblemowo działa także na urządzeniach mobilnych.

AnyMeeting

Podobne możliwości oferuje też AnyMeeting. Narzędzie charakteryzuje się wysoką jakością połączenia wideo i możliwością wygodnego dołączania do wideokonferencji – z otrzymanego linku lub dzwoniąc na indywidualny numer telefonu.

Nie zabrakło funkcji związanych z udostępnianiem pulpitu i prezentowaniem treści. Prowadzący może w czasie rzeczywistym tworzyć adnotacje i wskazywać najważniejsze punkty spotkania.

Intermedia AnyMeeting

AnyMeeting umożliwia łatwą integrację z innymi rozwiązaniami do pracy zdalnej – Slackiem, Microsoft Teams, Outlookiem czy pakietem G-Suite.

Discord

Nikt nie mówił, że wszystkie wideokonferencje muszą być związane z pracą. Ciekawą propozycją, choć głównie dla graczy, jest Discord. Program umożliwia tworzenie specjalnych grup tematycznych i wygodną komunikację ze znajomymi.

Discord PC

Oprócz czatu tekstowego i audio istnieje oczywiście możliwość przeprowadzenia wideokonferencji, zapraszając do niej kilka osób. Narzędzie pozwala też na udostępnianie widoku własnego pulpitu. Warto jednak pamiętać, że możliwości tego komunikatora są ograniczone – nie został on stworzony z myślą o wideokonferencjach. Te stanowią jedynie dodatek.

Zobacz również naszą listę wszystkich programów do pobrania. Wybierz te, które szczególnie Cię interesują!

 
 

Udostępnij

Wojciech OnyśkówRedaktor w serwisie instalki.pl piszący o nowych technologiach i grach.