Instalki.pl » Aktualności » Software » Rządowa aplikacja "Kwarantanna domowa" udostępniona. Oto wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Piątek, 20 Marzec 2020 11:41, Wpisany przez Maksym Słomski
kwarantanna domowa aplikacja rzadowa pobierz
Pobierz, jeśli przebywasz w kwarantannie.

Każdego dnia rośnie w Polsce liczba osób objętych kwarantanną domową. W związku z tym, zgodnie z wcześniejszymi obietnicami, polski Rząd udostępnił dla tych osób specjalną aplikację o nazwie "Kwarantanna domowa". Ma ona ułatwić Polakom przebywającym w przymusowej izolacji sprawniejszą komunikację z odpowiednimi służbami i umożliwić otoczenie ich lepszą opieką. Narzędzie jest bezpłatne i mogą je pobrać i zainstalować posiadacze urządzeń z systemami Android i iOS.

Co umożliwia aplikacja Kwarantanna domowa?


Przede wszystkim, za jej pomocą ułatwić można pracę funkcjonariuszy policji, którzy w dobie pandemii zmagają się z mnóstwem dodatkowych obowiązków. Jednym z ich zadań jest codzienna kontrola osób poddawanych kwarantannie domowej i sprawdzanie, czy Polacy faktycznie realizują jej postanowienia.

aplikacja kwarantanna domowa 1

Każdego dnia do osób objętych kwarantanną zostanie wysłana SMSem prośba o wykonanie zadania, w postaci zrobienia selfie. Zdjęcie wysłane do systemu wraz z danymi geolokalizacyjnymi będzie porównywane z uprzednio zrobioną w trakcie procesu aktywacji aplikacji fotografią referencyjną. Czas przeznaczony na wykonanie selfie to 20 minut od otrzymania SMSa. Po tym czasie zostanie wysłany SMS przypominający. W razie braku odpowiedzi na miejscu kwarantanny pojawią się funkcjonariusze policji w celu sprawdzenia, czy kwarantanna nie została złamana.

"Dziennie trzeba będzie zrobić jedno lub kilka takich zdjęć. Prośby o ich wykonanie będziemy wysyłać „z zaskoczenia”. Idea jest dokładnie taka sama jak przy niezapowiedzianych wizytach funkcjonariuszy policji" – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Dane osób „meldujących się” na kwarantannie są bezpieczne. Nie będą niepotrzebnie gromadzone, ani przechowywane" – zapewnia szef MC.

Przypominam, że za złamanie kwarantanny może być nałożony mandat do 5 tysięcy złotych.

Dzięki apce można także zgłosić się do środków pomocy społecznej, które mogą dostarczać w uzasadnionych przypadkach zakupy spożywcze oraz leki. Narzędzie ułatwia również kontakt bezpośredni z pracownikami socjalnymi.

Skąd pobrać aplikację Kwarantanna domowa?


Jeśli przebywasz obecnie w kwarantannie, koniecznie pobierz opisywaną aplikację. Program w wersji na urządzenia z systemem Android pozyskać można pośrednictwem naszej bazy aplikacji lub bezpośrednio ze sklepu Google Play. Wersja na smartfony i tablety na iOS dostępna jest w App Store.


Jak aktywować aplikację Kwarantanna domowa?


Zainstalowanie i aktywowanie aplikacji za pomocą numeru telefonu i nadesłanego na niego kodu, możliwe jest po wypełnieniu formularza lokalizacyjnego, który otrzymują wszystkie osoby kierowane do kwarantanny domowej. Czasem od momentu wypełnienia formularza do poprawnej aplikacji programu należy odczekać 2-3 godziny, aż niezbędne dane wpłyną do systemu.

Uwaga: Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. System jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.