Instalki.pl » Aktualności » Software » Tłumacz Google otrzymał funkcję tłumaczenia mowy w czasie rzeczywistym
Środa, 18 Marzec 2020 13:26, Wpisany przez Anna Borzęcka
google-translate-transkrybcja
Chcesz przetłumaczyć cały wykład czy opowieść? Żaden problem.

Od dzisiaj Google wprowadza do swojego mobilnego Tłumacza nową aktualizację, która wprowadza ciekawą, potencjalnie przydatną funkcję. Ta funkcja, zaprezentowana po raz pierwszy w zeszłym roku podczas wydarzenia w San Francisco, pozwala na rejestrowanie długich wypowiedzi i tłumaczenie ich na inny język, na żywo.

Nowa funkcja, z której w aplikacji Tłumacz można skorzystać za pośrednictwem ikony z podpisem „Transkrybuj”, ma zostać udostępniona wszystkim użytkownikom urządzeń z Androidem do końca bieżącego tygodnia. Zatem, jeśli jeszcze jej na swoim smartfonie czy tablecie nie widzicie, już wkrótce powinno się to zmienić – uzbrójcie się w cierpliwość.

tlumacz-transkrybuj

Póki co transkrypcja w mobilnym Tłumaczu Google obsługuje tylko osiem języków. Są to angielski, francuski, niemiecki, hindi, portugalski, rosyjski, hiszpański oraz tajski. Niemniej, każdy z nich może być i językiem wejściowym, i wyjściowym. Nie wiadomo, kiedy Google zamierza poszerzyć funkcję o wsparcie dla kolejnych języków, w tym języka polskiego.

Korzystając z funkcji „Transkrybuj” można w Tłumaczu wybrać, w jakim rozmiarze czcionki ma być wyświetlany tłumaczony tekst, a także kolor motywu. Usługa pozwala też zdecydować o pokazywaniu oryginalnej wypowiedzi, jak również wstrzymać i wznowić tłumaczenie w dowolnej chwili.Co ważne, aby funkcja działała sprawnie, konieczne jest dobre połączenie z Internetem. To dlatego, że korzysta ona z mocy obliczeniowej serwerów Google oraz wspomaganych sztuczną inteligencją wyspecjalizowanych układów TPU (Tensor Processing Units). Google wspomina też, że usługa działa najlepiej, gdy z jej pomocą wypowiedzi rejestruje się w cichym pomieszczeniu.

Póki co Google wdraża omawianą funkcję wyłącznie na urządzenia z Androidem. Urządzenia z systemem iOS także mają ją otrzymać, jednakże firma na razie nie zdradziła, kiedy.

Pamiętajcie, że aplikację Tłumacz Google możecie pobrać za pośrednictwem naszej bazy z oprogramowaniem:

Tłumacz Google (Android) – pobierz

Źródło: Google