Instalki.pl » Aktualności » Software » Uważajcie na aplikację CovidLock! Ma lokalizować wirusa, a blokuje smartfona
Poniedziałek, 16 Marzec 2020 11:42, Wpisany przez Wojciech Błachno
ransomcorona
Obiecuje lokalizację zarażonych, a blokuje smarfon w zamian za okup!

Pandemia koronawirusa zmienia świat i zmienia ludzi. Niektóre rzeczy pozostają jednak (niestety) niezmienne. Niektórzy próbują wykorzystać strach i panikę, by osiągnąć korzyści finansowe. Tyczy się to również cyberprzestępców. Dostawcy najważniejszych usług starają się walczyć z różnymi przejawami takiego procederu, w wyniku czego między innymi z Allegro zniknęły "wyjątkowe" oferty związane z epidemią.

Trzeba się pilnować również w kontekście naszych telefonów, komputerów i aplikacji, które na nich instalujemy. W Sieci jak grzyby po deszczu wyrosły różnego rodzaju strony, usługi i programy związane z pandemią. Niektóre z nich mogą być bardzo niebezpieczne!

Natrafiliście na aplikację CovidLock, na Androida, która obiecuje, że ostrzeże Was przed kontaktem z zarażonymi osobami? Zastanawiacie się, czy jej przypadkiem nie zainstalować? To przemyślcie to dokładnie jeszcze raz! Odkryto bowiem, że CovidLock jest po prostu złośliwą aplikacją typu ransomware, która blokuje użytkownikom dostęp do ich telefonów.

1584349060 coronavirus ransomware story

Aplikacja po zainstalowaniu prosi o dostęp do ekranu blokady pod pretekstem konieczności wyświetlania komunikatu o zbliżającym się do nas zarażonym.

Jeśli zainstalujemy tę aplikację i jeśli uda jej się przeprowadzić skuteczny atak, to nasz telefon zostanie zablokowany. Dostaniemy 48 godzin, aby zapłacić okup w wysokości 100$ w bitcoinach. Przestępcy grożą, że usuną nasze dane oraz upublicznią część z nich. Ostrzegają też, by nie próbować niczego "głupiego", bo lokalizacja smartfona ma być przez nich śledzona.

Na szczęście aplikacja nie jest zbyt zaawansowana technicznie i użytkownikowi portalu Reddit udało się wyciągnąć z niej domyślne hasło odblokowania - 4865083501. CovidLock nie jest też dostępny w Sklepie Google Play, bo Google rozprawiło się z aplikacjami tego typu, usuwając wszystkie związane z hasłami koronawirus i COVID-19.

To kolejny dowód na to, że warto dwa razy zastanowić się, zanim zainstalujemy aplikację z niezaufanego źródła i nadamy jej uprawnienia.