Instalki.pl » Aktualności » Software » Jakich aplikacji o koronawirusie nie zobaczysz w App Store? Apple wyznacza jasne reguły
Poniedziałek, 16 Marzec 2020 14:03, Wpisany przez Anna Borzęcka
apple-koronawirus
Mają zatrzymać szerzenie dezinformacji.

W App Store raczej nie traficie na podejrzane, złośliwe czy szerzące dezinformację aplikacje, które próbowałyby przyciągnąć uwagę użytkowników, nawiązując swoją nazwą i zawartością do pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Apple walczy z nimi nie od dziś. Teraz firma opublikowała natomiast zaktualizowane wytyczne, w których jasno i wyraźnie zaznacza, jakie aplikacje poświęcone COVID-19 są w sklepie mile widziane, a jakie nie.

Najważniejszą informacją zawartą w najnowszym komunikacie Apple jest fakt, że w AppStore tylko „rozpoznawalne podmioty”, takie jak organizacje i agencje rządowe, instytucje edukacyjne i medyczne, organizacje pozarządowe skupiające się na ochronie zdrowia oraz firmy posiadające duże doświadczenie w dziedzinie ochrony zdrowia mogą publikować aplikacje związane z pandemią koronawirusa. Jak widać, gigant z Cupertino chce się upewnić, że w jego sklepie będą pojawiać się tylko takie aplikacje, które zaoferują wiarygodne informacje.

Dodatkowo, Apple zachęca deweloperów do tego, by ci oznaczali swoje aplikacje poświęcone SARS-CoV-2 jako „mające zastosowanie tylko przez określony czas”. Wówczas ma istnieć większa pewność, że te aplikacje pojawią się w sklepie w odpowiednio wczesnym terminie. Co ważne, organizacje rządowe, organizacje non-profit oraz akredytowane szkoły nie muszą uiszczać rocznej opłaty za konto deweloperskie iOS, jeżeli zamierzają opublikować tylko aplikacje darmowe.

iphone-koronawirus

Jeśli chodzi o treści aplikacji związanych z epidemią, Apple zamierza automatycznie odrzucać wnioski o publikację tych aplikacji, które wpisują się w kategorię „rozgrywka”, między innymi gier. Zatem, nie będzie można w AppStore na nich zarobić.

Oczywiście nie tylko Apple przeciwdziała szerzeniu się potencjalnie szkodliwych aplikacji w dobie pandemii. Google także podjęło w tej kwestii odpowiednie kroki, wskazując chociażby na to, że jego polityka zabrania deweloperom „czerpania korzyści z tragicznego wydarzenia”, oraz całkowicie blokując w Sklepie Play hasła wyszukiwania pokroju „COVID-19” czy „koronawirus”.

Warto zaznaczyć, że dotychczas mogło powstać wiele przydatnych aplikacji związanych z pandemią SARS-CoV-2, które zostały odrzucone w AppStore czy PlayStore tylko dlatego, że nie pochodzą od takich instytucji jak WHO. Szkoda, że tak się stało, jednakże niesamowicie ważne jest, by we wspomnianych sklepach nie pojawiła się ani jedna aplikacja szerząca dezinformację. Dostęp do takich aplikacji mógłby mieć naprawdę katastrofalne skutki.

Źródło: Apple