Instalki.pl » Aktualności » Software » ExpressVPN - sprawdziłem dla Was jeden z najlepszych VPNów (recenzja)
Środa, 18 Marzec 2020 12:20, Wpisany przez Maksym Słomski
expressvpn recenzja
Polecany nie bez przyczyny.

Usługi VPN cieszą się w obecnych czasach coraz większą popularnością wśród użytkowników Internetu i trudno się temu dziwić. Coraz więcej uwagi poświęca się na łamach prasy internetowej tematowi ochrony prywatności w sieci i w ślad za tym idzie rosnące zainteresowanie tymi zagadnieniami ze strony internautów. Bardzo często w nadsyłanych nam wiadomościach prosicie o pomoc w wybraniu optymalnego VPN. Z tego też powodu od jakiegoś czasu regularnie testujemy oferty różnych dostawców takiego rodzaju usług. Tym razem nasze spojrzenia zwróciliśmy w stronę jednego z najwyżej ocenianych VPNów - ExpressVPN.

Co to jest VPN i dlaczego warto z niego korzystać?


O VPN mówi się sporo, jednakże wciąż wiele osób zadaje pytanie o to czym właściwie jest VPN. Skrót VPN (Virtual Private Network) oznacza dokładnie "wirtualną sieć prywatną". Można ją zdefiniować jako usługę, dzięki której tworzony jest specjalnie chroniony i szyfrowany tunel między dwoma lub większą liczbą urządzeń, przez który płynie cały ruch internetowy. Dzięki niemu jesteście chronieni przed szpiegowaniem, inwigilacją, a także cenzurą. VPN pozwala również omijać regionalne blokady takie jak Wielka Chińska Zapora Sieciowa, czy też uzyskiwać dostęp do pełnej oferty serwisów VOD z innych krajów. Dzięki VPN jesteście anonimowi dla operatora swojej sieci także wtedy, gdy korzystacie z torrentów.
Dzięki VPN zaszyfrujecie także prywatne rozmowy, ukryjecie faktyczny adres IP oraz lokalizację i unikniecie reklam ukierunkowanych na podstawie faktycznej lokalizacji. Zalet korzystania z VPN jest cała masa!ExpressVPN zarejestrowany na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych uznawany jest powszechnie za jedną z najlepszych usług tego rodzaju. Dostawca gwarantuje w zasadzie pełną paletę nowoczesnych protokołów i szyfrowania. Użytkownik chroniony jest poprzez szyfrowanie 256-bit AES/SSTP, PPTP, OpenVPN oraz IPSec i L2TP. Uwagę zwraca bardzo szeroki wybór serwerów. ExpressVPN to ponad 3000 serwerów w 160 różnych lokacjach w 94 krajach na całym świecie. Ceny usługi mogą wydawać się wysokie na tle konkurencji, ale być może są uzasadnione? Sprawdźmy.

ExpressVPN - ceny i dostępność


Ustaliliśmy już, że ExpressVPN nie jest może najtańszą z usług VPN dostępnych na rynku, ale na tle najlepiej ocenianej konkurencji prezentuje nieco tylko wyższy poziom cenowy. Decydując się na wariant miesięczny zapłacimy 12,95 dolarów (ok. 50,50 złotych). Korzystając z planu 6-miesięcznego zapłacimy z góry kwotę 59,95 dolarów, co daje równowartość 9,99 dolara płacone co miesiąc (ok. 39 złotych). Najbardziej opłacalnym z wariantów w razie długotrwałego korzystania jest pakiet 12-miesięczny, wyceniony na 99,95 dolarów płatnych z góry. Daje to kwotę 8,32 dolara (ok. 32,60 złotych) miesięcznie.

expressvpn ceny

Naprawdę trudno jest znaleźć drugi VPN, który byłby dostępny na tak dużą liczbę platform. Decydując się na zakup ExpressVPN korzystać można przede wszystkim z aplikacji na systemy Windows, macOS, Linux i dla Chromebooków. Stworzono również dedykowane narzędzia dla OSów Android, iOS, dla routerów, sprzętów Nook i Kindle Fire, a także routerów. Z usługi ponadto korzystać można w formie wtyczek dla Chrome i Firefoxa oraz na konsolach PlayStation, Xbox, Nintendo Switch oraz sprzętach Smart TV, Amazon Fire i Apple TV. Ręcznie za sprawą dostępnych samouczków ExpressVPN skonfigurujecie nawet dla Chromecasta, Nvidia Shield i Roku!

ExpressVPN - możliwości


Aplikacje VPN są bajecznie proste w instalacji i równie łatwe w obsłudze. Nie znaczy to, że nie oferują zaawansowanych funkcji, jakich mogliby wymagać od dobrej klasy VPN użytkownicy zaawansowani. ExpressVPN zainstalować można na dowolnej liczbie urządzeń, przy czym z usługą jednocześnie może być połączonych pięć sprzętów. O próbie przekroczenia limitu informuje stosowny komunikat.

expressvpn recenzja 1

Jeśli chodzi o podstawowe funkcje, które mogą Was interesować, to usługa pozwala z łatwością odblokować pełną ofertę Netflixa i innych popularnych serwisów i usług VOD z krajów takich jak choćby Stany Zjednoczone. Na liście kompatybilnych programów i usług znajdują się:

 • Netflix
 • Facebook
 • Disney+
 • Spotify
 • BBC iPlayer
 • YouTube
 • ITV
 • ESPN
 • Twitter
 • Instagram
 • Wikipedia
 • Google
 • Amazon Prime Video
 • HBO Go
 • Hulu
 • Skype

Omawiany VPN pozwala też omijać Wielką Chińską Zaporę Sieciową, choć tego akurat nie miałem okazji zweryfikować. Twórcy programu nie chwalą się tym może szeroko, ale w swoim FAQ zapewniają o tym, że jest on przyjazny usługom P2P i sieci TOR. Na podstawie przeprowadzonych testów mogę to tylko potwierdzić. Limitu transferu nie ma, a użytkownik usługi nie jest ograniczony liczbą serwerów dostępnych do tych działań.

W aplikacji nie brakuje lubianej funkcji Kill Switch, która po aktywacji zrywa połączenie z siecią w momencie, w którym z jakichś przyczyn tunel VPN przestanie działać. Domyślnie funkcja jest wyłączona, jednak od jej aktywacji dzielą dosłownie trzy kliknięcia myszą w aplikacji desktopowej. Nie zabrakło zachwalanej funkcji tunelowania dzielonego. Dzięki niej można określić, które aplikacje mają korzystać z połączenia VPN, a które mogą korzystać z sieci bez takowego. Jest to przydatne w sytuacji, kiedy chcemy pobierać za pomocą jakiejś aplikacji pliki z maksymalną prędkością przy użyciu lokalnego adresu IP, korzystać z drukarki sieciowej podczas używania VPN i tak dalej.

expressvpn recenzja 2

Domyślnie, ExpressVPN dobiera protokół w trybie automatycznym, dostosowując go do rodzaju połączenia. Użytkownik może ręcznie wymusić aktywację trybów UDP - OpenVPN, TCP - OpenVPN, IKEv2 i L2TP-IPsec. Aplikacje korzystają z szyfrowania 256-bitowego AES.

Na przestrzeni testów nie omieszkałem sprawdzić, czy przez ExpressVPN nie przeciekają czasami adresy IP, DNS i WebRTC. Nie, na szczęście nie wyciekają. Aby to potwierdzić wykonałem stosowne pomiary za pomocą narzędzi dostarczanych przez IPleak.org, IPlean.net oraz IPX.ac.

expressvpn recenzja 3

Tak jak wspomniałem wcześniej, ExpressVPN zarejestrowany jest na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, dzięki czemu możecie być spokojni o Waszą prywatność. Tamtejsze władze nie wymuszają na usługodawcy przechowywania żadnych danych, a jedyną instytucją będącą w stanie zmusić firmę do wydania informacji o użytkowniku w ramach aktywnego śledztwa jest postanowienie lokalnego sądu odpowiedniej instancji. Sądy z innych państw nie mają możliwości prawnych, aby uzyskać wrażliwe dane. Kraj ten nie jest stroną umowy "14 oczu", znanej również jako SIGINT Seniors Europe (SSEUR), i nie jest stroną jakichkolwiek porozumień dotyczących dzielenia się danymi wywiadowczymi.

Dodatkowo, ExpressVPN zapewnia o nieprzechowywaniu jakichkolwiek logów - historii przeglądania, zapytań DNS, metadanych dotyczących ruchu sieciowego i adresów IP. Jedyne zbierane dane dotyczą wyboru lokalizacji serwera, liczby przesyłanych danych w ujęciu dziennym, informacji o wersji zainstalowanych przez użytkowników aplikacji i dni, w których nastąpiły połączenia z usługą.

Wysoki poziom bezpieczeństwa usługi potwierdził w tym roku niezależny audyt przeprowadzony przez PricewaterhouseCoopers.

ExpressVPN - wydajność


Testy przeprowadzone w dwóch różnych lokacjach w Polsce na aplikacji desktopowej pokazują, że ostateczny wynik wydajnościowy może zależeć od wielu czynników. W Sosnowcu, niezależnie od pory dnia transfery na obu komputerach testowych były niskie i trudno było mi zdiagnozować tego przyczynę. Dawid, przeprowadzający test w Zielonej Górze, uzyskał lepsze wyniki. Używałem różnych aplikacji pomiarowych - nawet wbudowany w aplikację benchmark pokazywał, że mogłem liczyć co najwyżej na transfery zahaczające o 30 Mb/s przy łączu, którego prędkość sięga ponad 200 Mb/s. Znacznie lepiej było w przypadku aplikacji mobilnej, gdzie spadek prędkości połączenia był minimalny. Korzystanie z usług tego typu wiąże się oczywiście ze spadkiem prędkości połączenia i wzrostem opóźnienia. Straty są tym większe, z im bardziej odległym serwerem postanowicie się połączyć. Jak zawsze przetestowałem aplikację desktopową (5 GHz) i mobilną (5 GHz) w kilku różnych sytuacjach. Pierwszy pomiar dokonywany był z wyłączonym VPN, a kolejne po włączeniu usługi i po połączeniu z serwerami w Polsce, Wielkiej Brytanii i USA.

ExpressVPN - transfery w aplikacji desktopowej (pobieranie, wysyłanie, opóźnienie):

Serwer Orange Polska S.A. - Katowice (test przeprowadzany w Sosnowcu)

158,36 Mb/s / 35,17 Mb/s / 6 ms - bez VPN
8,04 Mb/s / 0,25 Mb/s / 94 ms - Polska
8,26 Mb/s / 0,28 Mb/s / 82 ms - Wielka Brytania
6,48 Mb/s / 0,24 Mb/s / 220 ms - USA

Serwer Vectra S.A - Warszawa - (test przeprowadzany w Zielonej Górze)

408,47 Mb/s / 28,93 Mb/s / 12 ms - bez VPN
7,38 Mb/s / 8,07 Mb/s / 39 ms - Polska
177,84 Mb/s / 27,03 Mb/s / 75 ms - Wielka Brytania
119,33 Mb/s / 26,69 Mb/s / 212 ms - USA

ExpressVPN - transfery w aplikacji mobilnej (pobieranie, wysyłanie, opóźnienie):

64 Mb/s / 36,2 Mb/s / 8 ms - bez VPN
42,5 Mb/s / 37,2 Mb/s / 96 ms - Polska
37,2 Mb/s / 38,5 Mb/s / 82 ms - Wielka Brytania
10,3 Mb/s / 9,15 Mb/s / 219 ms - USA

W aplikacji dostępny jest także wbudowany benchmark pozwalający z łatwością zweryfikować jakość połączenia z wybranymi lub polecanymi serwerami.

expressvpn recenzja 4

ExpressVPN - za dobrą jakość warto zapłacić ekstra


ExpressVPN to bardzo solidna usługa VPN, która nie zawodzi w żadnej z kwestii istotnych dla użytkowników tego rodzaju narzędzi. Proste w obsłudze aplikacje dostępne są na wiele platform, a każda z nich oferuje niezbędny zestaw praktycznych opcji pomagających dbać o bezpieczeństwo i anonimowość internauty. Zalety, takie jak możliwość sprawnego odblokowania Netflixa, czy też solidne zabezpieczenia rekompensują w dużym stopniu dość wysoką cenę usługi. 

Mocne strony:

+ szeroki wybór apek na różne platformy
+ relatywnie niewielki przyrost opóźnienia po aktywacji VPN
+ bardzo duża liczba serwerów
+ możliwość odblokowania Netflixa
+ przyjazny TOR i P2P
+ łatwe w użyciu aplikacje
+ protokoły 256-bit AES/SSTP, PPTP, OpenVPN, IPSec & L2TP
+ polityka braku logów
+ 30-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
+ kill switch
+ funkcja tunelowania dzielonego
+ wbudowany benchmark
+ wsparcie 24/7
+ strona internetowa w języku polskim

Słabe strony:

- cena wyższa od konkurencji
- brak języka polskiego w aplikacji desktopowej